
Indiánka na plantáži v Silvii, asi 250 kilometrov juhozápadne od Bogoty. Aj napriek vypaľovaniu obrovských plantáží sa drogám v Kolumbii stále darí. FOTO – ČTK/AP
Amerických pilotov, ktorých Washington najíma na likvidovanie obrovských kokových plantáží v Kolumbii, obviňujú médiá v Bogote zo závislosti od drog. Novinári tvrdia, že sú to „obyčajní nájomní zabijaci a bezbožní rambovia“. Ako informoval korešpondent argentínskeho denníka Clarín v Bogote, Američania sa preto rozhodli svoju reputáciu vylepšiť. „Sme normálni ľudia, ktorí majú ženy a deti,“ hovoria.
Počas rozhovoru s novinármi ale požiadali o zachovanie anonymity – obávajú sa totiž represií miestnych geríl. Tvrdia, že riskujú svoje životy, i keď priznávajú, že dôvodom sú i pre nich peniaze. „Často lietame iba kúsok nad najvyššími stromami, aby sme našli parcelu koky.
Strážcovia plantáže, prevažne po zuby ozbrojení povstalci, po nás strieľajú. Naposledy niekto vypálil poriadnu dávku do nášho lietadla, zničil rádiové spojenie a pilotnú kabínu zavalil dym,“ vypovedal 44-ročný pilot, ktorý sa predstavil ako Mark.
Najviac ich pritom nahnevalo, keď sa v bogotskom týždenníku Semana dozvedeli, že „väčšina amerických pilotov je na drogách a pred každým letom si pichnú do žily“. „To je absolútna lož,“ tvrdí Keith, ktorý rovnako vehementne odmieta nálepku „rambovia“. Piloti podľa neho do Kolumbie nelietajú za dobrodružstvom. „Pre mňa sa už dávno skončilo,“ uzatvára Mark.
Americká vláda na likvidáciu plantáží najala za 170 miliónov dolárov firmu Dyncorp. Piloti sa tešili na príležitosť dobre si zarobiť a prácu so sofistikovanou technikou v dobre plánovaných operáciách. „Vždy je tu riziko, že niečo dobre nefunguje,“ hovorí 50-ročný Thomas, rodák z Texasu, kde pilotoval záchranárske helikoptéry. „Práca v Južnej Amerike je istá,“ dodáva Bob, ženatý otec troch detí, ktorý už koku vypaľuje šesť rokov a dúfa, že mu to pomôže v ďalšej kariére.
Dobrý imidž sa stal v Bushovej administratíve prioritou. Aj preto americký prezident požiadal Kongres, aby zvýšil príspevky pre pilotov. Táto myšlienka sa však nepáči demokratom. Jan Schakowski, demokrat zo štátu Illinois, navrhuje zakázať najímanie civilných pilotov do nebezpečných akcií.
Piloti najatí spoločnosťou Dyncorp, ktorá sa v Európe dostala do povedomia v súvislosti s likvidáciou zbraní v Albánsku, dostávajú 75-tisíc dolárov ročne, niektorí aj 90-tisíc. V USA sotva niektorý z nich zarobí 40-tisíc dolárov.
JURAJ TOMAGA