MARTIN, ŽIAR NAD HRONOM – Jednou zo zložiek, ktoré sledujú epidemiológovia na našich kúpaliskách, je aj obsah močoviny. Jej výskyt nesvedčí o našej kultúrnosti. Stále je dosť jedincov, ktorí robia malú potrebu priamo do vody. Aj z toho dôvodu sa voda v detských bazénoch musí vymieňať denne. Ako nás informovali odborní pracovníci Štátneho zdravotného ústavu v Martine, močovina sama osebe zdraviu škodlivá nie je, lebo ide o najsterilnejšiu tekutinu ľudského tela.
Choroboplodné zárodky obsahuje iba vtedy, ak má dotyčný človek v organizme chorobné zmeny. Napriek tomu nie je obsah moču vo vode pre nikoho príjemný a kúpaliská vynakladajú nemalé prostriedky na to, aby zachovali čistotu vody. Podľa vestníka ministerstva zdravotníctva by sa na jedného kúpajúceho malo v otvorenom bazéne denne vymeniť 60 litrov vody, v krytých 30 litrov vody. Ani bazény, ktoré majú vlastnú recirkuláciu, nemajú tento problém celkom vyriešený.
Recirkulácia totiž neodstraňuje samotnú močovinu, amoniak zostáva bez zmeny a iba dopúšťanie čistej vody, prípadne výmena vody v bazéne môže problém vyriešiť. Prípustná norma je 1 miligram na liter vody, v martinskom okrese zaznamenali hodnoty mierne zvýšené – asi 2 – 3 miligramy na liter.
Ako nás informoval Peter Olejárnik zo ŠZÚ v Žiari nad Hronom, na kúpaliskách v okrese namerali hodnoty tejto zložky všade pod detekčným limitom. Podľa ich názoru robia majitelia kúpalísk maximum pre to, aby sledované zložky dodržiavali, stojí to však nemalé prostriedky. Kúpaliská, ktoré nemajú recirkuláciu, vymieňajú vodu dvakrát do týždňa. Je to napríklad termálne kúpalisko v Sklených Tepliciach. Aj napriek tomu, že obsah močoviny vo vode nenesie so sebou výraznejšie zdravotné riziká, stále zostáva problémom, ktorý znepríjemňuje život mnohým zodpovedným návštevníkom kúpalísk.
KVETA FAJČÍKOVÁ