
Palestínčania volajú po pomste počas pohrebu aktivistu Fatahu I. A. Snajnáa. FOTO - REUTERS
Práve oni stoja za ničivými samovražednými atentátmi na civilistov, proti ktorým niet protizbrane. „Nebudeme po nich pátrať, veď vyšli z nášho stredu,“ hovorí Palestínčan z Gazy.
Hamas má okrem légie bojovníkov a samovražedných atentátnikov aj školy, nemocnice a iné sociálne inštitúcie. „Hamas - to je jedno z mála miest, odkiaľ možno prísť s peniazmi,“ konštatuje Palestínčan Isa Sajíd, otec piatich detí.
„Hamas - to je dobrá adresa pre ľudí, ktorí sa cítia bezmocní,“ mieni Ziád Abú Amr, palestínsky politológ. Podľa neho je Hamas hneď po Fatahu druhou najsilnejšou skupinou. A Fatah, ktorý je viac či menej spätý s palestínskym vodcom Jásirom Arafatom, postupne preberá veľa z bojovej filozofie Hamasu. Niektorí členovia Fatahu už uvažujú, že úlohu suplovať neexistujúcu palestínsku armádu rozšíria o útoky na izraelskom území.
Vrahovia i obete
Izrael chce zastaviť palestínsky odpor tým, že preventívne zlikviduje jeho najznámejších vodcov. Imád Abú Snajná, člen skupiny Fatah, bol posledný z asi 60 prominentných ozbrojencov, ktorého izraelskí vojaci zastrelili v „špeciálnej akcii“, uvádza agentúra Reuters. V stredu so svojimi spolubojovníkmi ešte strieľal na izraelské tanky v Hebrone. Keď sa boje skončili, odmietol sa ukryť spolu s ostatnými a vracal sa domov k deťom. Už ich neuvidel. Pred domom ho zasiahla izraelská guľka.
V tomto prípade mali vojaci ľahkú úlohu. Iní sú oveľa opatrnejší a na ich dolapenie potrebuje Izrael pomoc.
Kolaboranti
Chálid al-Oká pomohol izraelským vojakom identifikovať auto Masúda Ajjáda, člena Force 17, Arafatovej ochranky v Gaze. Na jeho auto Izraelčania vystrelili vo februári z helikoptéry raketu. Nad zradcom Okáom minulý týždeň vyriekol ortieľ palestínsky súd: trest smrti pred popravnou čatou. Ak Arafat popíše rozsudok, poprava sa uskutoční.
Januárové popravy palestínskych kolaborantov vyvolali medzinárodné rozhorčenie a vtedy Arafat údajne sľúbil Európskej únii, že už viac takýchto rozsudkov nepodpíše. Rodina zabitého Ajjáda a ďalší však žiadajú „spravodlivosť“. Je na Arafatovi, či uhasí smäd svojich ľudí po pomste, alebo upokojí medzinárodnú mienku.
Podľa BBC počas intifády obvinili z kolaborácie asi sto ľudí. Dvadsaťštyriročný Oká mal šťastie - mal aspoň právnika a proces prístupný médiám. Keďže kolaborantstvo sprevádza veľká hanba, na súd prišiel iba jeho otec. „Keď môj syn kolaboroval, zaslúži si smrť. Ale ja neverím, že by to mohla byť pravda,“ povedal.
Bojovník na vlastnú päsť
Maslama Thabít sa stal členom Brigád mučeníkov al-Aksá podliehajúcich hnutiu Fatah, keď Izraelčania v špeciálnej akcii v decembri minulého roku zastrelili jeho strýka. Teraz sa špecializuje na odhaľovanie kolaborantov. Hovorí, že ho vedú „čisto osobné dôvody“.
V mene týchto dôvodov zabil dvoch izraelských civilistov - len tak, keď ich stretol v reštaurácii v Tulkaríme. Potom ho zatkla palestínska polícia, ale vo väzení sa dlho nezohrial. Teraz je pod jej ochranou: Izrael ho má na zozname hľadaných osôb. Spravodajcovi AFP sa pochválil, že palestínske súdy poslali na smrť piatich mužov, ktorí pomohli Izraelčanom dolapiť jeho strýka. Keď Arafat nepodpíše rozsudky, Maslam vezme spravodlivosť do vlastných rúk. „Jeden člen rodiny každého z nich bude zabitý,“ hovorí.
Kruh sa uzatvára
Izraelský vojak Jehuda Edri čakal vo svojom aute na okraji Jeruzalema na palestínskeho informátora, keď ho zasiahla guľka do hlavy. Útočník bol identifikovaný ako Hasan Abú Šajrá. Palestínska polícia nevie, či bol Šajrá dvojakým agentom, alebo sa z kolaboranta na vraha zmenil na základe vlastného uváženia. Prípad vyšetrujú obe strany - a na oboch bude pomsta kosiť hlavy. Teroristických lídrov, vojakovi, kolaborantov - a nevinných civilistov.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ