BRATISLAVA - Tridsaťšesť osobností slovenského spoločenského života včera vyzvalo SMK, aby zostala vo vláde. Vyhlásenie podpísali napríklad politológ Miroslav Kusý, Emília Vášáryová, prof. Lev Bukovský, Rudolf Chmel, Ivan Kamenec, Milan Lasica, Ľubomír Lipták, Rasťo Piško, Július Satinský, Rudolf Sikora, Štefan Skrúcaný, Prof. Juraj Stern či Pavel Vilikovský. Nie je tam však ani jeden podpis intelektuála maďarskej národnosti.
Signatári vyjadrili poľutovanie, že koaliční partneri SMK nedokázali prekonať egoistický prístup k reforme verejnej správy a nebrali ohľad na legitímne záujmy SMK. Apelujú na vedenie SMK, aby zvážilo následky prípadného odchodu z vlády. Peter Zajac však hovorí: „Bol by som privítal, keby slovenskí intelektuáli boli dali takéto verejné vyhlásenie vtedy, keď išlo o reformu verejnej správy, teda o príčiny dnešného zvažovania SMK.“ Líder SOP Pavol Hamžík označil apel signatárov za politicky podložený.
Život koalície komplikuje aj SDĽBRATISLAVA - Stabilitu vládnej koalície nenarúša len plánovaný odchod SMK. Spolužitie koaličných strán si navzájom komplikujú aj zostávajúce strany.
SDĽ navrhuje zmeniť len nedávno prijaté zákony o zrušení dedičskej dane a slobodnom prístupe k informáciám. Vláda má ich novely už vo svojej agende a podľa viacerých vládnych poslancov to len zvýši úroveň nedôvery a politickej neistoty v koalícii.
Podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy si nemyslí, že novely sú dielom revanšu ministrov SDĽ. Exposlanec Peter Zajac tvrdí, že predstavitelia SDĽ dnes dávajú na stôl veci, s ktorými neuspeli, a chcú to dodatočne zvrátiť. Podľa Zajaca sa SDĽ cíti silná. Poukazuje na prijatie priorít SDĽ koaličnou radou. „Pre mňa sa tým zmenil vládny program,“ dodal exposlanec.
V apríli tohto roka sa podarilo poslancovi Jánovi Langošovi presadiť novelu zákona o dani z dedičstva. Podľa nej nemusia platiť takúto daň príbuzní v priamom rade - rodičia, manžel a deti. Ministerka financií Brigita Schmögnerová však Langošovu novelu ihneď po jej prijatí napadla a označila ju za návrh v prospech „dobrých privatizérov mečiarovcov“. Ministerka už v pondelok predloží návrh zákona, ktorý znamená koniec Langošovej novely.
Zmenu zákona o slobodnom prístupe k informáciám navrhuje pre zmenu minister školstva Ftáčnik. Proti novele infozákona sa už ozvala Demokratická strana i Občianske konzervatívne spoločenstvo.
V porovnaní so SDĽ, ale aj s KDH sa Strana maďarskej koalície o zmenu prijatých zákonov nad rámec koaličných rozhovorov neusilovala. „Niekedy boli takí lojálni, že boli ochotní zabudnúť na veci, ktoré sa urobili voči nim nekorektne,“ hovorí Zajac.
Aj Andrassy priznáva, že poslanci SMK vo väčšine prípadov dohody dodržali. „Nedodržali však dohodu pri schvaľovaní poľnohospodárskej koncepcie a veľmi šikovne dokázali presadzovať svoje parciálne záujmy,“ dodal.
(sp)