BRATISLAVA – Minister práce Peter Magvaši po včerajšom rokovaní vlády oznámil, že dôchodky by sa mali zvýšiť od 1. októbra o päť percent. Návrh na valorizáciu by mal kabinet Mikuláša Dzurindu definitívne schváliť na mimoriadnej schôdzi najbližší pondelok hneď po zasadnutí Legislatívnej rady vlády.
Zákon o zvýšení dôchodkov by mal podľa agentúry SITA prerokovať parlament na svojej septembrovej schôdzi. Hlasovaniu v pléne bude ešte predchádzať zasadnutie parlamentného výboru pre sociálne veci a bývanie, ktorý zákon o valorizácii poslancom odporučí alebo neodporučí.
Na jeho prijatie musí byť splnená jedna z dvoch podmienok, ktorými sú minimálne päťpercentný rast miezd v hospodárstve a desaťpercentný rast životných nákladov. „Prvá podmienka bola splnená ešte v marci. Už vtedy mala vláda začať konať; valorizácia s účinnosťou od októbra znamená polročný sklz,“ tvrdí členka parlamentného výboru pre sociálne veci Oľga Keltošová (HZDS).
Podľa nej sa po sociálnom výbore dostane návrh zákona na stoly jednotlivých poslaneckých klubov. „Až nakoniec sa o ňom bude hlasovať v pléne. Je to otázka politickej dohody,“ dodala Keltošová. Ak by návrh prešiel v pôvodnej podobe, priemerný mesačný starobný dôchodok by sa zvýšil približne o 250 korún.
Tohtoročná valorizácia dôchodkov láka záujem verejnosti predovšetkým preto, že podmienkou jej úspešného krytia je naplnenie rizikových príjmov Sociálnej poisťovne. Z jej zdrojov možno síce zabezpečiť zvýšenie dôchodkov o päť percent s účinnosťou od 1. októbra. To však bude platiť len za predpokladu úspešného predaja pohľadávok a zvýšenia príjmov poistného, ktoré by malo byť motivované odpúšťaním penále.
Práve očakávané výnosy s postupovania pohľadávok tretím osobám považovali pred niekoľkými týždňami ekonomickí ministri za príliš optimistické. Skúsenosti z predaja pohľadávok Slovenskej konsolidačnej totiž naznačujú, že za dlhy nesolventných firiem nemožno čakať viac ako päť percent ich nominálu.
Sociálna poisťovňa plánuje ponúknuť pohľadávky v objeme približne 10 miliárd korún, čo by pri kopírovaní scenára Slovenskej konsolidačnej znamenalo výnosy nedosahujúce ani pol miliardy. Návrh zákona o zvyšovaní dôchodkov pritom hovorí o dvojmiliardovom naplnení rizikových zdrojov.
TOMÁŠ VELECKÝ