
Hongkončania protestujú proti tomu, že v pondelok japonský premiér navštívil kontroverzný vojnový monument Jasukuni. FOTO - REUTERS
SOUL, PCHJONGJANG - Viaceré ázijské krajiny včera oslávili výročie konca druhej svetovej vojny, v ktorej Japonsko zabralo obrovské územia. Výročie japonskej kapitulácie juhokórejský prezident Kim Te-džung využil na to, aby naliehal na Spojené štáty a KĽDR, aby zvýšili svoje úsilie o obnovenie dialógu medzi obomi kórejskými štátmi. Podľa Kima bude prítomnosť amerických vojsk na kórejskom polostrove nevyhnutná, kým sa rozdelený národ opäť nespojí. Americké jednotky tu podľa neho zohrávajú stabilizačnú úlohu.
Jeho severokórejský kolega Kim Čong-il sa predtým počas návštevy Moskvy spolu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vyslovil za ukončenie americkej vojenskej prítomnosti v oblasti.
Kim Čong-il usporiadal recepciu vo svojom pancierovom vlaku na včerajšej zastávke vo východosibírskom Chabarovsku, kadiaľ sa vracia domov z návštevy v Rusku. Prezident KĽDR má panický strach z lietania.
Pred rokom v júni sa prezidenti oboch kórejských štátov po prvý raz stretli a dohodli sa, že sa budú usilovať o zblíženie a v dlhodobej perspektíve o zjednotenie.
Približne tri stovky Juhokórejčanov oslavovalo koniec vojny v Severnej Kórei. Pchjongjang nakoniec ustúpil od podmienky usporiadania osláv za účasti občanov Južnej Kórey pri obrovskom oblúku, novom monumente symbolizujúcom zjednotenú Kóreu pod komunistickou vládou - a juhokórejské úrady povolili skupine návštevníkov podniknúť cestu do Pchjongjangu. Súčasťou osláv bola aj motocyklistická rely cez obe Kórey na trase dlhej 573 kilometrov. KĽDR dostala za povolenie prejazdu svojho územia pol milióna dolárov a dodávku pneumatík.
Hlbokú ľútosť nad všetkými obeťami japonskej agresie vyjadril včera japonský premiér Džuničiró Koizumi. „Naša krajina napáchala nevyčísliteľné škody a spôsobila nesmierne útrapy mnohým štátom, najmä ázijským národom. V mene japonského ľudu by som chcel pripomenúť hlbokú ľútosť a vyjadriť účasť obetiam,“ vyhlásil premiér v Tokiu. Premiér včerajší deň začal návštevou hrobu neznámeho vojaka, pomníka, ktorý je v kontraste s impozantným chrámom Jasukuni, zasvätenom dušiam japonských vojnových obetí vrátane vyše tisícky vojnových zločincov. Vo vojne v Ázii prišlo o život okolo 26 miliónov ľudí, z toho 2,5 milióna Japoncov. Kontroverzný chrám navštívil Koizumi v pondelok, čím vyprovokoval protesty Číny a oboch kórejských štátov. (čtk)