„Naďalej držíme kľúč v rukách,“ pochvaľoval si začiatkom týždňa ľudovecký kancelár Wolfgang Schüssel plánované zníženie prisťahovaleckej kvóty, na ktorom sa dohodol s koaličnými slobodnými. Z nečlenských štátov Európskej únie (EÚ) sa na budúci rok má do alpskej republiky prisťahovať iba 8280 ľudí - o 238 menej ako tohto roku.
„Nula“ nebude
Podľa väčšiny komentátorov ľudovci síce prehltli viacero trpkých požiadaviek koaličného partnera, no po nátlaku hospodárskej loby odvrátili realizáciu jedného z populistických volebných sľubov slobodných - takzvané nulové prisťahovalectvo. Migrační experti dokonca tvrdia, že sporná koalícia konzervatívcov a krajnej pravice prisťahovalectvo zadnými vrátkami zvyšuje.
Za prácou sa napriek tomu do Rakúska bude môcť prisťahovať iba 2400 takzvaných kľúčových pracovných síl. Podmienkou je, že preukážu príjem vo výške najmenej 26 000 šilingov hrubého mesačne - čiže 80 600 korún. Vládni politici už teraz hovoria o možných výnimkách, pretože priemerný plat v Rakúsku je oveľa nižší. Pracovné povolenie majú títo „manažéri, kvalifikovaní robotníci a podnikatelia“ zo začiatku dostať len na budúci rok.
V tohtoročnej kvóte bolo pre tieto osoby vyhradených 1613 miest. Ďalších 815 spravidla menej kvalifikovaných sa mohlo prisťahovať ako „ostatní zárobkovo činní“. Pre nich na budúci rok už v Rakúsku nemá byť miesto.Vláda tak vychádza v ústrety volaniu firiem po odborne školených pracovníkoch a do úvahy berie aj nárast nezamestnanosti v stavebníctve a službách.
Integračne kurzy pre prisťahovalcov
Noví „kľúčoví“ prisťahovalci musia navyše podpísať tzv. integračnú zmluvu, ktorá ich zaväzuje navštevovať jazykové, vlastivedné a pracovné kurzy. Zmluva sa nemá vzťahovať na utečencov a občanov štátov Európskej únie. Na jej presnom znení sa síce vládne strany ešte nedohodli, podľa šéfa poslaneckého klubu slobodných Petra Westenthalera tak majú prisťahovalci preukázať ochotu integrovať sa do rakúskej spoločnosti.
„Kto bude integráciu zneužívať, tomu sa o štvrtinu skrátia sociálne dávky,“ navrhuje Westenthaler, sám syn prisťahovalca. Kto zmluvu nesplní alebo prepadne pri skúške na plánovanom prisťahovaleckom úrade, tomu vraj v krajnom prípade nepredĺžia povolenie na pobyt.
Kvóty pre sezónnych robotníkov
Dve tretiny novej kvóty alebo 5490 miest tvoria povolenia na prisťahovanie rodinných príslušníkov cudzincov, ktorí už v Rakúsku žijú a pracujú. Potrebám pracovného trhu podľa Schüsselovej vlády viac zodpovedá kvóta na sezónnu prácu. Aj na budúci rok - len na pol roka, najnovšie však s možnosťou jednorazového predĺženia - môže 7000 cudzincov prísť zberať úrodu a 8000 pracovať ako tzv. sezónisti. Po tlaku hospodárskej komory to však už nemusia byť iba čašníci, kuchári alebo chyžné, ale trebárs aj zvárači alebo automechanici. Sezónisti sa však v Rakúsku nesmú usadiť natrvalo a rodinu musia nechať doma.
„Vláda tak potajomky otvára dvere viac pracovným silám zo zahraničia,“ kritizuje August Gachter z Ústavu vyšších štúdií vo Viedni.
Jednotlivé spolkové krajiny si navyše so susednými kandidátskymi štátmi EÚ môžu dohovoriť vlastné kontingenty. Štajersko, kde chýba tisíc školených robotníkov v tamojších automobilkách, už rokuje so Slovinskom. „To je síce dobré pre pracovný trh, ale vláda nehovorí, o čo ide,“ kritizuje Gachter.
Viedenská vláda taktne mlčí aj o kvóte 390 miest vyčlenených pre milionárov, ktorí sa chcú prisťahovať do Rakúska. Tohto roku sa ich pod Alpami môže usadiť 420. Nemčinu a rakúske dejiny sa však ešte učiť nemusia.
PRE SME - DAVID ZELINGER, ORF, Viedeň
PRISŤAHOVALECTVO A PRACOVNÉ SILYKrajiny Európskej únie hľadajú spôsob, ako vyplniť diery na domácom trhu práce. Chýbajú im kvalifikovaní ľudia. V júli schválila Európska komisia návrh smernice, ktorá má uľahčiť obyvateľom tretích krajín možnosť legálne žiť a pracovať na území EÚ. Konkrétne počty ale necháva Brusel na jednotlivé krajiny. Zelené karty by mali začať fungovať v celej únii.
Veľká Británia
Británia by privítala viac legálnych imigrantov. Počet ilegálnych imigrantov by naopak chcela obmedziť. O azyl požiadalo vlani 76 000 ľudí, dostalo ho asi 20 000. Tento rok očakávajú zníženie počtu žiadostí.
Nemecko
Každoročne chce prijať 40- až 50-tisíc odborníkov. Vláda preto chystá už túto jeseň nový zákon o prisťahovalectve. Najlepší imigranti, ktorých by vybrali podľa bodového systému, by mali dostať trvalé povolenie na pobyt a prácu. Berlín začal rozdávať pred rokom zelené karty. Podľa návrhu vlády by sa malo sprísniť posudzovanie ilegálnych imigrantov.
Pravicová vláda sa rozhodla sprísniť zákon o prisťahovalectve. Prisťahovalci, prichádzajúci predovšetkým zo severnej Afriky a Balkánu, budú môcť zostať iba vtedy, keď budú mať pracovnú zmluvu.
Španielske politické strany sa zhodli v tom, že krajina potrebuje imigrantov, ktorí by pomohli udržať hospodársky rast. Madrid ale dôsledne uplatňuje zmluvy platné v rámci EÚ.
Francúzsko
Prísne imigračné zákony z roku 1993 sťažujú zjednotenie rodín imigrantov a znemožňujú ilegálnu prácu. Pod vlyvom európskej diskusie si však aj Francúzi začali uvedomovať, že nulová imigrácia je nevýhodná. Dnes sa už aj pravica sa prikláňa ku „kontrolovanému prisťahovalectvu“. Žiadaní sú informatici, hoteliéri, poľnohospodárski robotníci, atď. (zah)