
Kandidáti na prezidenta Bieloruska Sergej Gajdukevič (vľavo), Vladzimer Gončarik (druhý zľava), predsedníčka ústrednej volebnej komisie Lýdia Jermošinová (v strede), kandidát Semjon Domaš (druhý sprava) a bieloruský prezident Alexander Lukašenko (vpravo) sa idú slávnostne zaregistrovať. FOTO - TASR/EPA
Bieloruska Sergeja Gajdukeviča, šéfa federácie odborov Vladzimera Gončarika a vodcu iniciatívy Regionálne Bielorusko Semjona Domaša. O Domašovi sa však predpokladá, že sa kandidatúry vzdá v prospech Gončarika.
Gončarik bude zrejme jediným súperom Lukašenka, i keď jeho šance na úspech sú malé. Po dlhých rokovaniach si ho vybrala Zjednotená bieloruská opozícia ako kompromisnú osobnosť. Lukašenko pri slávnostnom registračnom ceremoniáli vo výrečnom geste podal ruku len málo „nebezpečnému“ Gajdukevičovi.
Kandidáti museli priznať majetok
Registračné podmienky boli tvrdé - 100-tisíc podpisov vyžadovali už prvé priame voľby prezidenta v krajine v roku 1994, v ktorých zvíťazil práve Lukašenko, vtedy šéf parlamentného výboru pre boj s korupciou. Tentoraz bolo nutné predložiť aj veľmi podrobné, až intímne majetkové priznanie. Výnos o tejto podmienke vydal Lukašenko krátko pred uzavretím kandidatúr. Nádejný kandidát v ňom mal priznať nielen svoje vlastné statky a príjmy, ale aj všetko, čo patrí jeho blízkym i vzdialeným príbuzným a príbuzným jeho manželky.
„Jeden z kandidátov odmietol zapísať do deklarácie latrínu na rodičovskej dači a na znak protestu opustil predvolebný boj,“ uviedla ruská gazeta.ru. Lukašenko sa ľudu ukázal ako skromný muž - podľa tajomníka volebnej komisie Nikolaja Lozovika zapísal prezident do priznania len dom a motorku svojho syna. Komisia sa to, samozrejme, preverovať neodvážila.
OBSE môže prísť
Z tých, ktorí vytrvali a nazbierali aj dosť podpisov, komisia už nevyradila nikoho. I tak však možno sotva predpokladať, že sa Gončarik stane bieloruským Koštunicom a zvrhne autoritatívnu Lukašenkovu vládu. Lukašenko ako prezident takmer nemizne z televíznych obrazoviek. Ako silný tromf používa svoje priateľské kontakty s Moskvou - vraj záruku budúcej prosperity a bezpečnosti. Kritiku Západu odmieta.
I tak včera prekvapivo pozval do krajiny pozorovateľov OBSE - na to sa Miloševič neodvážil. Možno už vopred predpokladať, že voľby podľa medzinárodných pravidiel neprebehnú - výhrady vyvolajú už nerovné podmienky kampane. Ale ak aj vzniknú nejaké pochybnosti, je otázkou, či Bielorusi pre opozíciu potiahnu na traktoroch do Minska, ako to vlani urobili rozhnevaní Srbi, keď šli na Belehrad.
BAŠA JAVŮRKOVÁ