
V poslednej disciplíne edmontonského šampionátu vyhrala šprintérska štafeta USA. S víťazným kolíkom dobehol Tim Montgomery. FOTO REUTERS
Edmontonský ôsmy svetový atletický šampionát bol druhým v histórii (ešte Atény 1997), ktorý neozdobil svetový rekord. Iste mu to na kráse nepridalo, do akej miery, je vecou názoru. Predseda Medzinárodnej asociácie atletických federácii (IAAF) Lamine Diack avizoval, že šampionát bude scénou zaujímavých duelov, hodnotných výkonov, a nepôjde o rekordy. V tom mu najväčší športový sviatok roka dal za pravdu. Najlepšie výkony histórie sú už tak vysoko, že ich prekonávanie si vyžaduje réžiu, optimálne podmienky a nevysvetliteľnú pohodu toho pravého dňa D.
Nový organizátor nesklamal
Edmontonský šampionát bol ojedinelý už len preto, že sa po prvý raz uskutočnil na americkom kontinente. Aj keď sú Spojené štáty historicky jednoznačne najúspešnejšou krajinou kráľovnej športu, usporiadajúca Kanada mala výnimočného šprintéra Donovana Baileyho, nepatrí „nový svet“ k atletickým oporám. Miestami to bolo cítiť.
Divácka kulisa bola síce skôr laická, ale početná a vďačná. Horšie to bolo s výpadkami techniky pri žrdkárskom finále žien alebo nefungujúcom vetromere v medzibehoch na 100 m mužov. V podstate však organizátor nesklamal.
Ani účasť niektorých amatérov výkonmi na úrovni slovenských žiackych majstrovstiev šampionátu nepridala. To je však vec IAAF, ktorá zaplatila každej krajine jedno účastnícke miesto bez limitu, zrejme v snahe opäť docieliť účasť vyše 200 krajín. Bežať stovku na MS za 14,28 alebo 110 m prek. za 19,01 a dôjsť do cieľa v chôdzi na 20 km žien za 2:08:46 nie je dôstojné.
Osvedčila sa novinka so zaradením maratónu do scenérie otváracieho ceremoniálu, mítingový ťah s rozhovormi priamo na ploche je diskutabilný, aj keď pre diváka je určite prínosom.
Spŕška výkonov roka
Chýbajúce svetové rekordy nahradila spŕška 21 najlepších výkonov roka. Je to takmer polovica zo 46 disciplín. Mnohé výsledky patria do desiatky historických tabuliek, napríklad Greenova stovka 9,82 s, Edwardsov trojskok 17,92 s, Lebedevová v tej istej disciplíne 15,32 m, Dvořákov desaťboj 8902 b i Železného oštep 92,80 m.
Víťazné hodnoty v porovnaní s predchádzajúcim globálnym vrcholom v Sydney boli lepšie pomerom 28:18 (muži 16:8, ženy 12:10). V porovnaní s MS 1999 je takéto skóre už menej optimistické 22:23 (muži 12:11, ženy 10:12, na 110 m prek. rovnaký víťazný výkon) v neprospech Edmontonu. USA potvrdili pozíciu svetovej veľmoci číslo jeden, Rusko bolo jasne druhé a v porovnaní so Sevillou sa zlepšilo. Faktom je, že až toľko senzačných víťazov ako v Austrálii v Edmontone nebolo, hoci, kto by čakal, že Marion Jonesová prehrá na stovke a Haile Gebrselassie na desaťtisícke.