Príprave zákona o ombudsmanovi predchádzalo niekoľko konferencií, podieľali sa na nej mimovládne organizácie. Podpredseda vlády pre legislatívu Ľubomír Fogaš ich nazval širšou verejnosťou. „Počúvali sme sa vzájomne. Niektoré veci jednoducho nevieme prekonať, lebo ústava už stanovila rámec.“ Preto podľa neho zákon nemôže dať ombudsmanovi osobitné prívlastky.
„Pokúšali sme sa umožniť mu prijímať opatrenia, ktoré budú znamenať, že nebude iba takzvanou bútľavou vŕbou.“ Ombudsman nebude chrániť len základné ľudské práva, ale ľudia i firmy sa naňho budú môcť obrátiť, ak budú mať pocit, že sú pošliapavané akékoľvek ich základné práva.
Jeho pôsobnosť sa nebude vzťahovať na prezidenta, parlament, vládu, Ústavný súd, NKÚ, spravodajské služby. „Teraz, prosím, pozor. Len na rozhodovacie právomoci vyšetrovateľov, prokuratúru, súdy s výnimkou štátnej správy súdov,“ povedal Fogaš.
Oproti pracovnej verzii zverejnenej na internete schválila včera Legislatívna rada vlády návrh zákona s mnohými zmenami. Jednou z nich je to, že zákon nebude predpisovať vzdelanie kandidáta. Vypadlo aj ustanovenie, že parlament ho môže odvolať, ak sa správa nedô-stojne.
„Ombudsman bude mať procesné práva účastníka. Bude môcť v procese veľa vykonať, ale on sám nebude účastníkom,“ len takto podľa LRV bude postavenie ombudsmana v súlade so zákonom. Na odstránenie porušovania práva to má stačiť. „Bude môcť napríklad navrhovať dôkazy v konaní a príslušný orgán sa nimi bude musieť zaoberať a vyrovnať v rozhodnutí, bude môcť nahliadať do spisu, zúčastňovať sa na konaniach a zoznamovať sa s utajenými skutočnosťami.“ Ak nebude spokojný s rozhodnutím, bude sa môcť obrátiť na nadriadené orgány.
„Som presvedčený, že nájdeme spoločnú reč tak, aby bol ombudsman funkčný,“ hovorí Fogaš o pripomienkach mimovládnych organizácií.
Zákon by malo mať Slovensko do konca tohto roku, zatiaľ nie je jasné, kedy bude parlament ochrancu voliť, ani koľko hlasov poslancov na zvolenie bude potrebných. Ostatné krajiny V4 už ombudsmana majú. (fw)