át presúvaný a podľa včerajšieho vyjadrenia poradcu ministra hospodársva Máriusa Hričovského by sa jeden z posledných krokov potrebný na dokončenie projektu mohol udiať v septembri.
„Termín spustenia prevádzky je ťažké určiť, všetko teraz závisí od budúcich akcionárov,“ povedal Hričovský. Tými sa majú stať energetické, zatiaľ štátne podniky. Zámer predpokladá zlúčiť ich nevýužívanú časť optokáblových telekomunikačných sietí, ktoré si v minulosti vybudovali na zlepšenie riadenia distribúcie energií. Takéto siete majú dnes rozvodné podniky ZSE, SSE, VSE, výrobca elektrickej energie Slovenské elektrárne, plynárenský monopol SPP i monopolný prepravca ropy Transpetrol. „Tieto siete dnes reálne fungujú na území celého Slovenska, len ešte nie sú zlúčené pod jeden subjekt, ktorý by sa mohol stať reálnym konkurentom na trhu. Na komerčnom základe dnes telekomunikačné služby poskytuje iba Transtel, dcéra Transpetrolu,“ uviedol Hričovský. A práve na základoch Transtelu sa má nový subjekt vybudovať.
Zostávajúce energetické podniky majú do Transtelu vstúpiť navýšením základného imania, ktoré je v súčasnosti 11 miliónov korún. Navyšovať sa bude najprv peňažným vkladom. Ten sa uskutoční kúpou akcií Transtelu. Každý z energetických podnikov získa kúpou 110 akcií v nominálnej hodnote 100-tisíc korún rovnaký 11-miliónový podiel na základnom imaní spoločnosti. Na tieto transakcie potrebovali štátne podniky výnimku od vlády, ktorá im ju udelila začiatkom mája. Výnimku podľa platnej legislatívy nepotrebujú iba tie podniky, ktoré sú akciovými spoločnosťami. V čase schvaľovania výnimky boli akciovkou iba Slovenské elektrárne. Pre SPP vtedy ministerstvo privatizácie udelenie výnimky neodporučilo s tým, že peňažný vklad majú plynári uskutočniť až po transformácii na akciovú spoločnosť. Hoci je už SPP akcoiovou spoločnosťou, vklad podľa dostupných informácií zatiaľ schválený nebol. To neumožňuje zvolať valné zhromaždenie o navýšení základného imania Transtelu o peňažné vklady energetických podnikov, ktorým sa má skončiť prvá etapa projektu.
Druhou etapou bude ďalšie navýšenie základného imania Transtelu formou vkladu optických telekomunikačných sietí štátnych podnikov. Podľa zákona je pri takomto kroku štátnych podnikov potrebné najprv vypracovať súdnoznalecké posudky na ohodnotenie sietí. Práve tie sa podľa Hričovského podstatnou mierou pričinili o zdržanie celého projektu. Dnes sú už na svete, a tak môže vláda odsúhlasiť výnimku aj pre vklady sietí. „Predpokladám, že by sa tak mohlo stať v septembri,“ povedal Hričovský.
TOMÁŠ KURTANSKÝ