BRATISLAVA - Slovenský kapitálový trh bije na poplach. Vláda má dnes rozhodnúť o návrhu zákona o cenných papieroch a investičných službách, ktorý môže podľa obchodníkov s cennými papiermi a správcovských spoločností spôsobiť vážne problémy vo fungovaní domáceho finančného trhu. Jeho prijatím by podľa nich utrpeli nielen veľké subjekty aktívne na trhu, ale aj tisíce drobných akcionárov.
Návrh zákona, ktorý na rokovanie vlády predkladá ministerka financií Brigita Schmögnerová, obsahuje podľa účastníkov kapitálového trhu vážne chyby. „Rezort financií neakceptoval zásadné výhrady odbornej verejnosti, ktorá na spomenuté nedostatky upozorňovala. Svoj postup zdôvodnil nevyhnutnosťou prijať predložené znenia z dôvodu kompatibility s príslušnými smernicami Európskej únie. Upozorňujeme, že pripomienky odbornej verejnosti sa týkajú práve tých okruhov, ktoré legislatíva EÚ neupravuje,“ zdôrazňujú obchodníci s cennými papiermi a správcovské spoločnosti v otvorenom liste adresovanom vláde.
Kým ministerstvo financií sa v dôvodovej správe k predkladanému návrhu odvoláva na „zosúladenie (slovenskej legislatívy) s právom EÚ v oblasti kapitálového trhu“, jeho účastníci upozorňujú na omyl rezortu: „Návrh zákona vychádza z chybného prekladu Smernice EÚ o investičných službách v oblasti cenných papierov. Dôsledkom môže byť znemožnenie poskytovania niektorých investičných služieb, čo je v rozpore s právom EÚ.“
Za najvážnejší problém považujú navrhovaný neštandardný systém evidencie zaknihovaných cenných papierov a neadekvátne postavenie štátneho Strediska cenných papierov. „Návrh zákona ide až tak ďaleko, že podmieňuje poskytovanie viacerých investičných služieb udelením členstva v súkromnom centrálnom depozitári. Uplatnenie zákona v praxi by si vyžiadalo značné finančné náklady, pričom už vopred je zrejmé, že navrhovaný systém je neperspektívny, obmedzuje rozvoj obchodovania aj kolektívneho investovania. (…) Je pre nás neprijateľné, aby sa pri takých závažných otázkach uprednostňovali úzke skupinové záujmy na úkor efektívneho fungovania kapitálového trhu,“ varujú odborníci.
Navrhovaná právna norma navyše mení aj povinnosť vyhlasovať verejný prísľub na odkúpenie akcií pri prevzatí akciovej spoločnosti. „Tvorcovia návrhu zákona zásadne siahli na práva občanov a ďalších investorov, ktorí vlastnia akcie z prvej vlny kupónovej privatizácie. Využitie verejných prísľubov je dnes pre občanov prakticky jedinou možnosťou, ako predať svoje akcie za primeranú cenu. Zrušenie tejto možnosti pri prevažnej väčšine emisií poškodí niekoľko stotisíc akcionárov,“ uvádza sa v liste vláde.
MICHAL NALEVANKO