ich bezpečnosť a ekologický stav elektrárne.
V rozhovore pre ČTK Schüssel upozornil, že naďalej existuje veľa otvorených otázok. Doteraz nie je ukončená previerka vplyvu elektrárne na životné prostredie a ani medzinárodná komisia doteraz neukončila svoju činnosť, povedal kancelár. „My chceme predniesť naše obavy na všetkých úrovniach - právne, politicky a, samozrejme, z hľadiska bezpečnosti,“ reagoval Schüssel na vyjadrenie hornorakúskeho hajtmana Josefa Pühringera, ktorý je pripravený podniknúť všetky právne kroky proti prevádzke Temelína.
Za samozrejmú označil Schüssel skutočnosť, že pri prerokovaní kapitoly o energetike v rámci prístupového procesu Česka do EÚ sa musia nastoliť všetky otázky o bezpečnosti zariadenia vyrábajúceho energiu. Kancelár dúfa, že nakoniec sama ČR bude z vlastnej iniciatívy považovať za zmysluplné odstúpiť od jadrovej energie podobne, ako to už urobilo Rakúsko, Švédsko a naposledy aj Nemecko.
„Kto sa chce stať členom nejakého spoločenstva, musí dodržiavať pravidlá hry,“ povedala vicekancelárka Suzanne Riessová-Passerová (FPÖ). Orgány Európskej únie však sami doteraz nestanovili záväzné kritériá na posúdenie úrovne bezpečnosti jadrových elektrární. „Myslím, že konštruktívnym dialógom s Českom by sme mohli dospieť k spoločnému riešeniu, ktoré by umožnilo odstúpiť od Temelína a prejsť k alternatívnym zdrojom,“ vyhlásila. Vyhla sa však odpovedi na otázku, či budú Slobodní trvať na uplatnení práva veta proti vstupu ČR do EÚ.
ADRIAN BOBOK, čtk