
Nová tvár Ala Gora. FOTO - REUTERS
Osem mesiacov po nervy drásajúcej prezidentskej prehre vstáva Bushov demokratický protikandidát Al Gore z popola. Vyzerá síce inak, lebo počas dlhej dovolenky v Európe si nechal narásť bradu, ale je pripravený znovu ísť do toho. Po pol roku izolácie sa vracia na verejnosť.
Ešte nikdy v posledných dvadsiatich piatich rokoch nebol tak dlho bez politickej funkcie. Prehra na sklonku jesene minulého roku zanechala na ňom veľké stopy. Časť bývalých poradcov, ktorí pri ňom zostali, ale vraví, že Demokratická strana aj tak nebude mať v roku 2004 zvučnejšieho prezidentského kandidáta ako bývalého viceprezidenta.
„Má známe meno. Nikto ho nemôže v prieskumoch predbehnúť. Má dobré kontakty. Pokúsil sa o najvyšší úrad trikrát a nikto nemá toľko skúseností. Ak sa rozhodne znovu kandidovať, myslím si, že bude o neho záujem,“ hovorí šéf jeho volebnej kampane William Daley. Jeho slová potvrdzuje aj najnovší prieskum CNN a Gallupovho ústavu medzi voličmi demokratov. Až 65 percent opýtaných by Gora o tri roky najradšej videlo ako protikandidáta republikánovi, ktorým bude pravdepodobne terajší prezident George Bush.
Po prehre žurnalistika
Al Gore musel v januári so sklonenou hlavou ako neúspešný kandidát, ale úspešný Clintonov viceprezident, Biely dom opustiť. Pár mesiacov prednášal žurnalistiku a začal písať spolu s manželkou knihu. Ale hlavne sa dával psychicky do poriadku.
Jeho prehra bola totiž nezvyčajná. O prezidentskom víťazovi musel napokon po neuveriteľných ťahaniciach, aké americká história dovtedy nezaznamenala, rozhodnúť až Najvyšší súd USA.
Al Gore nakoniec prehru prijal, ale veľká časť jeho voličov je presvedčená, že ho o víťazstvo pripravila mocná republikánska loby.
Udobriť sa s Clintonom
Gore je podľa všetkého rozhodnutý, aj keď to ešte oficiálne neoznámil. A to aj napriek odporu manželky Tipper. Tá ho od ďalšieho pokusu odhovára. Al Gore je však povestným „politickým zvieraťom“. Nevie si život bez funkcie a úradu predstaviť. V Gorovom prípade by okrem programu, ktorým chce osloviť Ameriku, mohlo ísť aj o satisfakciu. O tri roky bude mať iba 56 rokov. Ani vek by teda nemal byť prekážkou.
Hlavný Gorov problém však ostáva ten istý ako dosiaľ. Počas celej predvolebnej kampane nedokázal sám seba definovať. Najskôr na neho novinári tlačili, aby vystúpil z Clintonovho tieňa. Urobil to. Neskôr mu ale vyčítali, že sa nemal s prezidentom rozísť a že ho mal využiť na svoju podporu.
Teraz sa zdá, že sa dopustil veľkej taktickej chyby. Clinton mu skutočne chýbal. V kampani totiž nemohol operovať spoločným podielom na neuveriteľnom rozbehnutí americkej ekonomiky. Aj preto zákulisní hráči Demokratickej strany Gorovi jasne vravia, že ak sa skutočne rozhodne znovu kandidovať, prvý krok, ktorý musí urobiť, je udobriť sa s Clintonom. Bývalý prezident totiž zostáva veľmi vplyvným mužom a môže mať o tri roky dosah na schvaľovanie najvhodnejšieho kandidáta.
Bradu treba oholiť
Do prezidenských volieb je ešte relatívne ďaleko. Už teraz sú ale známe mená potenciálnych demokratických kandiátov. Výrazný záujem prejavil vodca demokratickej menšiny v Snemovni reprezentntov Richard Gephardt. Po najvyššom kresle poškuľuje aj Tom Daschle, súčasný vodca demokratickej väčšiny v Senáte. Prezidentsky sa začínajú správať aj viacerí senátori a bokom nechce ostať ani guvernér Kalifornie Gray Davis. Šance Ala Gora zostávajú vysoké aj preto, že bývalá prvá dáma Hillary Clintonová naďalej tvrdí, že na prezidentský úrad ešte kandidovať nebude. Gore tak má spomedzi všetkých uchádzačov najzvučnejšie meno.
Pre úspech ale musí čo najskôr urobiť ešte jednu vec: oholiť si bradu. Američania sú na podobné kozmetické úpravy veľmi citliví a jeho disidentské obdobie sa už predsa končí.
MICHAL HAVRAN