
Katolícke deti sa hrajú s hračkárskymi pištoľami. Za nimi je nástenná maľba IRA. FOTO - ARCHÍV
Plán predstavila len pred týždňom a vtedy vyvolal takmer nadšenie. Pozorovatelia ho označili za historický. Protestantskí unionisti ho však odmietli a Británia na 24 hodín pozastavila fungovanie severoírskej vlády a parlamentu. Tieto kroky včera IRA uviedla ako dôvody svojho rozhodnutia.
K napätej situácii prispelo aj zadržanie troch Írov v Kolumbii, ktorí sú pravdepodobne členmi IRA. Traja muži sa údajne podieľali na výcviku ľavicových kolumbijských povstalcov. Učili ich, ako pracovať s výbušninami.
Včerajšie udalosti sú podľa probritských unionistov dôkazom, že IRA to s odzbrojením a mierovým procesom nemyslí vážne. „Skutočnosť, že tak rýchlo stiahli svoju ponuku, dokazuje, že teraz vôbec nemali v úmysle pristúpiť k akejkoľvek iniciatíve týkajúcej sa odzbrojenia,“ povedal predstaviteľ Ulsterskej unionistickej strany (UUP) Jeffrey Donaldson.
IRA už minulý rok sľúbila, že odstaví svoje zbrane. Ako podmienku si stanovila zásadné reformy a zníženie britskej vojenskej prítomnosti v provincii. Odvtedy však mierový proces stagnuje. Odzbrojenie je naďalej jedným z hlavných bodov sporu. Minulý týždeň IRA vôbec prvý raz ponúkla konkrétny plán. Unionisti ho odmietli.
Britská vláda obvinila IRA, že stiahnutím svojho plánu nahráva odporcom mieru. „Myslím, že sme minulý týždeň dosiahli v odzbrojovaní historický alebo aspoň významný pokrok. Trvalo tak dlho, kým sme sa tam dostali, a vyžiadalo si to takú námahu, že ak od dohody (republikáni) odchádzajú ani nie po týždni, bude sa to ťažko chápať doma, ale aj v zahraničí,“ povedal britský minister pre Severné Írsko John Reid.
„Myslím si, že IRA vodí britskú vládu za nos,“ povedal včera protestantský poslanec Peter Robinson, zástupca šéfa Demokratickej unionistickej strany. Naopak Sinn Fein, ktorá je politickým krídlom IRA, tvrdí, že na vine je Londýn a unionisti.
Včerajšie vyhlásenie IRA bolo vážnym ohrozením mierového procesu. Podľa analytikov je však dôležité, že republikáni neprerušili kontakty s medzinárodnou odzbrojovacou komisiou, ktorú vedie kanadský generál John de Chastelain. To je zárukou, že ešte stále existuje nádej. (reuters, kos)