
FOTO - REUTERS
JERUZALEM - Na palestínskych územiach včera vypukol generálny štrajk, ktorým chceli arabskí obyvatelia vyjadriť odpor k uzavretiu úradov palestínskej samosprávy vo východnom Jeruzaleme. Izraelská vláda sa rozhodla obsadiť palestínske úrady vrátane sídla Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP) v Jeruzaleme, tzv. Orient House, po štvrtkovom samovražednom atentáte v Jeruzaleme, ktorý si vyžiadal 15 obetí a desiatky zranených.
Podľa agentúry AFP sa prakticky zastavila prevádzka vo všetkých väčších palestínskych mestách ako Ramalláh, Nábulus, Tulkarím, vo východnej časti Jeruzalema i v Hebrone, kde pri prestrelke medzi izraelskými vojakmi a militantnými Palestínčanmi zahynulo v nedeľu večer sedemročné palestínske dievčatko.
I napriek dvom posledným samovražedným útokom palestínskych extrémistov dal izraelský premiér Ariel Šaron šéfovi diplomacie napokon zelenú na obnovenie dialógu a stretnutie so zástupcami palestínskej samosprávy. Izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres by sa mal s Palestínčanmi stretnúť už v priebehu štyroch dní. Peres však bude mať veľmi oklieštený mandát - bude môcť rokovať len o bezpečnostných otázkach a bude ho sprevádzať vysoký predstaviteľ armády. S Jásirom Arafatom sa môže Peres stretnúť iba na základe zvláštneho povolenia.
Šaron vyšiel v ústrety Peresovej požiadavke rokovať s Palestínčanmi kvôli tomu, aby udržal umiernenú Stranu práce v koalícii. Peres naliehal na premiéra, aby sa vzdal politiky „nerokovania pod paľbou“, a trval na tom, že iba intenzívne rokovania s Palestíčanmi môžu Izraelu priniesť viac pokoja. Šaron trvá na tom, že mierové rokovania budú obnovené, až keď nastane „stopercentný pokoj“. Viacerí zahraniční predstavitelia - vrátane USA - označili túto požiadavku za nerealistickú a v praxi sa úroveň násilia zvlášť v posledných dvoch týždňoch neustále zvyšuje. (čtk, tasr)