
Macedónski vojaci včera počas podpisovania mierovej dohody v Skopje oddychovali. Neskôr ich ale opäť nasadili do bojov s albánskymi povstalcami. FOTO - TASR/AP
30 ľudí, celková bilancia obetí od začiatku februára je okolo stovky. Podpis dohody umožní NATO, aby do krajiny vyslala 3500 svojich vojakov. Tí majú dozerať na odzbrojenie albánskych vzbúrencov.
O príchode NATO nič konkrétne
Včerajší deň bol síce pokojný, ale nasledoval po noci poznamenanej ostrými bojmi severozápadne od Skopje. Podľa pozorovateľov politická dohoda, ktorá vychádza v ústrety požiadavkám Albáncov na širšie práva a zastúpenie v správe krajiny, sa v terajšej situácii len ťažko uvedie do praxe. Aj generálny tajomník NATO George Roberson, ktorý pricestoval do Skopje kvôli podpisu dohody, uviedol, že kým prídu vojaci NATO, treba ešte veľa urobiť. „Musí tu byť jasne udržateľné prímerie a jasné náznaky zo strany vzbúrencov, že berú záväzne kompletné odzbrojenie a odovzdanie zbraní a munície jednotkám NATO, keď tieto prídu,“ povedal podľa BBC, pričom nespresnil nijaký časový plán. Na ceremónii podpisu na tajnom mieste sa zúčastnil aj šéf zahraničnej politiky Európskej únie Javier Solana.
Operácia NATO v Macedónsku nazvaná Essential Harvest by mala trvať 30 dní. Pozorovatelia však pochybujú o tom, že ak sa aj podarí vojakov NATO do krajiny poslať, splnia svoju úlohu za taký krátky čas.
UCK ostreľovala
Detaily dohody neboli zverejnené, ide však o otázky širšieho používania albánčiny a zvýšenie počtu policajtov z radov Albáncov. Odzbrojenia a amnestia rebelov, ktoré sú podmienkou na rozmiestnenie síl NATO, s veľkou pravdepodobnosťou neboli vyriešené. Robertson však zostal optimistom. „Toto je veľmi významný deň pre túto krajinu a pre strany koaličnej vlády, pretože vypracovali dohodu, ktorá je historická a ktorá podľa môjho presvedčenia znamená vstup Macedónska do modernej Európy,“ vyhlásil. Na strane Macedóncov, ktorí sa boja začiatku rozdelenia krajiny, sa však očakávali skôr nevľúdne reakcie.
Rebelanti z Národnooslobodzovacej armády (UCK), ktorí neboli priamo zapojení do politických rokovaní - zúčastnili sa na nich politickí zástupcovia albánskej menšiny - zrejme tiež nevidia mnoho šancí, aby dohoda uspela. Veliteľ UCK Shpati agentúre AFP ešte pred podpisom dohody povedal, že UCK ju prijme, a uistil, že vnútri UCK nie sú frakcie a všetci rešpektujú rozhodnutia generálneho štábu. V nedeľu večer však UCK ostreľovala pozície policajtov v oblasti Kumanova a tí odpovedali „všetkými možnými prostriedkami“.
Podľa korešpondenta BBC sa vývoj zjavne uberá smerom k trvalému konfliktu. Reakcie vládnych síl v boji o územie sú stále mohutnejšie. „Najrealistickejšia vec… je podniknúť veľmi silnú ofenzívu na zničenie teroristov,“ citovala BBC ministra vnútra Ljubeho Boskovského.
(zah, čtk)