eho vodcu mulláha Muhammada Omara. Podľa neho budú cudzinci po niekoľkých dňoch strávených vo väzení deportovaní, zatiaľ čo ostatní zadržaní budú súdení podľa islamských zákonov. Za to, z čoho ich obviňujú, im podľa týchto zákonov hrozí trest smrti.
Tieto informácie včera poprel minister pre náboženskú políciu Maláví Muhammad Válí. Pred islamský súd majú byť postavení všetci zadržaní vrátane cudzincov, povedal. Štyroch Nemcov, dvoch Američanov a dvoch Austrálčanov spolu so zadržaným afganským personálom drží Taliban na neznámom mieste.
Trest smrti nie je vylúčený
O tom, aký osud čaká zamestnancov organizácie Shelter Now Internacional (SNI), sa zatiaľ môžu viesť iba dohady. Minister Válí pre saudský denník povedal, že by to mohlo byť päť rokov väzenia. V Afganistane však zatiaľ nikto jednoznačne nevylúčil trest smrti. Vyšetrovanie cudzincov je ešte v plnom prúde a až na jeho záver bude známy trest, povedal Válí.
Zadržaní boli obvinení, že vzdelávacím programom maskovali misijnú činnosť. Tvrdia však, že sa kresťanstvu nevenovali v náboženskej výučbe - len kresťanským reáliám. Islamský zákonník, podľa ktorého je v Afganistane trest smrti za šírenie kresťanstva aj za prestúpenie na inú vieru, sa na cudzincov nevzťahuje.
Vyšetrovanie humanitárnych pracovníkov však môže dospieť k záveru, že sa dopustili „pokusu o destabilizáciu islamského režimu“ - a v tom prípade bude trest nepochybne vyšší ako deportovanie. Taliban pre nich necháva otvorenú aj cestu na slobodu: ak sa potvrdí, že sa porušenia zákonov dopustili nevedomky.
Zahraniční diplomati medzitým čakali v Pakistane. Taliban síce včera oznámil, že má pre skupinu nemeckých, amerických a austrálskych diplomatov pripravené víza na cestu do Kábulu - na stretnutie so zadržanými však môžu zabudnúť. Konzulárnu pomoc im dosiaľ neposkytol - a neposkytne im ju ani v budúcnosti.
Afganci môžu zostať bez pomoci
Zástupcovia skupiny 15 donorov na rekonštrukciu Afganistanu zničeného občianskou vojnou - vrátane Ruska, Japonska, USA a štátov EÚ - vášnivo diskutujú. Šíria sa totiž správy, že Taliban preveruje ďalšie humanitárne organizácie. Humanitárni pracovníci sú pre obyvateľov izolovaného Afganistanu, kde je zakázaná televízia a akákoľvek neislamská kultúra, jediným kontaktom so svetom. Afganistan je na ich pomoc odkázaný - dodávajú napríklad jedlo Kábulu, ktorý je na pokraji hladomoru, a preplneným utečeneckým táborom na hraniciach.
(kl, reuters)