Po deviatich dňoch má za sebou už 16 000 kilometrov. Doteraz sa mu podarilo vyhnúť zradným búrkam nad Tichým oceánom, ktoré skončili jeho let v roku 1998. Ešte stále však naňho číha množstvo nástrah. Najbližšou bude prekonanie Ánd, ktoré dosahujú výšku až 7000 metrov. Problémom nie je ani tak ich výška ako vietor.
Optimistické predpovede hovorili, že oblet potrvá 14 dní. V nedeľu riaditeľ riadiaceho strediska v americkom Saint Louis Joe Ritchie priznal, že cesta potrvá najmenej 17 a možno až 20 dní. Fossett má so sebou zásoby jedla, pitia a paliva na 25 dní. S kyslíkom by mohol byť problém. I keď to nikto nepredpokladá. Po prvých dňoch sa totiž už aklimatizoval a znížil jeho spotrebu. Na začiatku potreboval päť litrov kyslíka na minútu. Dnes len menej ako dva.
S pribúdajúcimi dňami hrozia Fossettovi aj psychické ťažkosti. Skúsení cestovatelia upozorňujú, že takáto samostatná výprava je veľmi náročná na udržanie sa v dobrom duševnom rozpoložení. Fossettovi aspoň prostredníctvom e-mailov pomáhajú fanúšikovia na celom svete.
V nedeľu mu písal aj Richard Branson, ktorý sa v roku 1998 rovnako pokúšal na balóne obletieť svet.
„Naša rodina sleduje tvoj postup deň za dňom. Jedno moje ja mi hovorí, že by som tam mal byť namiesto teba. Druhé mi ale vzápätí povie, že na tomto svete je len jeden človek, ktorý to môže dokázať - a to si ty,“ napísal Branson.
Ak sa nič vážnejšie nestane, Fossett by mal preletieť nad Južnou Amerikou a posúvať sa smerom k južnému cípu Afriky. Potom by mal už len ponad Indický oceán doletieť k západnému pobrežiu Austrálie, odkiaľ odštartoval 4. augusta.
Bývalý burzový maklér sa o oblet zemegule v balóne pokúša piatykrát. Najbližšie k cieľu bol v auguste 1998. Svoj let vtedy začal v Argentíne, preletel nad Afrikou a Austráliou, ale potom ho silná búrka východne od piateho kontinentu prinútila zostúpiť z výšky 10 000 metrov a núdzovo pristáť. Fossett už mal za sebou 24 460 km, čo je viac než polovica cesty.
(reuters,tasr, kos)