
Minister obrany USA Donald Rumsfeld (vpravo) a jeho ruský kolega Sergej Ivanov vošli do rokovacej sály s úsmevom. FOTO - REUTERS
ch zachovania zmluvy o obmedzení protiraketových systémov ABM z roku 1972.
Podľa Rumsfeldových slov dnešné Rusko a USA už „zastrašovacie pakty“ typu ABM vôbec nepotrebujú. Po „energickom“ začiatku však rozhovory pokračovali bez toho, aby dospeli k podobnému koncu. Ivanov zostal nepresvedčený, prezident Vladimir Putin však aj včera zopakoval vieru, že riešenie sa nájde. Veľa napovie už fakt, že Rumsfeld na štrnásť hodín skrátil cestu pôvodne plánovanú na dva dni - vrátane výletu loďou po rieke Moskve a slávnostnej večere.
Putin už od svojho prvého a zatiaľ jediného stretnutia s americkým prezidentom Bushom v Ľubľane udržiava Ameriku v nádeji, že Rusko napokon na nejakú dohodu pristúpi. Otázkou je len, aké kompenzácie si za to vymôže.
„Mnohovrstvový systém, ktorý dnes existuje vo svete, plne vyhovuje ruským potrebám,“ povedal Ivanov po schôdzke s tým, že Moskva nemá v úmysle odstúpiť od súčasných dohôd. „Snažíme sa nastoliť zmenu, celkom novú konfiguráciu v rusko-amerických strategických vzťahoch tým, že rokujeme o obranných a útočných jadrových systémoch súčasne,“ uviedol tiež.
Hovorí sa o celej škále možností: americkej pomoci pri likvidácii nadpočetných jadrových hlavíc - ktorých majú obe strany z čias studenej vojny až nebezpečne veľa - možno až po istú formu zapojenia Ruska do systému protiraketovej obrany. Skutočnou ozdobou tohto procesu je potom medializácia úvah rôznych vysokých činiteľov na jednej aj druhej strane o možnom členstve Ruska v NATO. „Prečo nie?“ - volajú politici na neveľkú radosť predstaviteľov rezortov obrany a vojenských expertov.
NMD proti tzv. darebáckym štátom - teda diktátorským krajinám, ktoré sa napriek trendom svetovej politiky chcú presadzovať jadrovým vydieraním - je síce „projektom 21. storočia“, ale zatiaľ vyvoláva hlavne politické spory a neurčité dohady. Západná Európa sa naň díva s nedôverou ako na pridrahú záležitosť s malým praktickým významom a vyčkáva, ako sa USA s Ruskom dohodnú.
Rusko si snaží zachovať pozíciu rovnocenného. Je však pravdepodobné, že sa napokon uspokojí s odškodným. Ide o to, či pôjde o odškodné predovšetkým materiálne, alebo skôr politické. Pred ďalším očakávaným rozširovaním NATO to je nezanedbateľná otázka.
BAŠA JAVŮRKOVÁ