
Juhokórejskí vlastenci si včera pred Bránou nezávislosti v Soule demonštratívne odťali rezačkami malíčky na rukách. Predtým vykrikovali slogany proti návšteve japonského premiéra v chráme Jasukuni. Chrám je zasvätený Japoncom padlým v druhej svetovej vojne. Na snímke vpravo prichádza premiér Koizumi do svätyne. FOTO - REUTERS
TOKIO - Šintoistický chrám Jasukuni, ktorý je zasvätený dušiam japonských vojnových obetí, sa včera stal cieľom návštevy japonského premiéra Džuničira Koizumiho. Premiér však prišiel o deň skôr, než sa pripomína 56. výročie konca druhej svetovej vojny v Ázii.
„Neprial som si navštíviť chrám Jasukuni v deň výročia skončenia vojny, pretože by to vyvolalo pochybnosti o základnej filozofii nášho štátu, ktorého prioritou je mier,“ citovala agentúra AFP Koizumiho vyhlásenie. Koizumi v smútočnom obleku sa v chráme trikrát uklonil pomníku padlých a podpísal sa do návštevnej knihy. Pred vchodom stáli zástupy kritikov aj stúpencov tohto činu premiéra.
Chrám je zasvätený okrem iného aj 1068 vojnovým zločincom odsúdeným spojeneckými súdmi, takže jeho návšteva členmi vlády a parlamentu vyvoláva pravidelné protesty najmä ázijských krajín, ktoré boli Japonskom za vojny napadnuté.
Prvým premiérom Japonska, ktorý do chrámu oficiálne vstúpil, bol v roku 1985 Jasuhiro Nakasone. Koizumiho návšteva je len druhou oficiálnou premiérskou návštevou.
Japonskí politici začali v posledných rokoch len postupne pripúšťať kľúčový podiel Japonska na vyvolaní svetového konfliktu. Niekoľko ázijských štátov, vrátane Číny a severnej a Južnej Kórey, však stále vyjadruje názor, že sa Japonsko ešte dostatočne neospravedlnilo. Čínske ministerstvo zahraničia včera Koizumiho návštevu odsúdilo a vyhlásilo, že Peking svoj názor v tejto otázke nezmení. Vo vojne zahynulo 3,1 milióna Japoncov a 20 miliónov obyvateľov ďalších ázijských krajín. (čtk, zah)