Falšovatelia kšeftovali s diplomami košickej TU

KOŠICE – „Hľadám niekoho, kto mi je schopný ‘zaobstarať‘ vysokoškolský diplom zo slovenskej vysokej školy na moje meno s pečiatkou overenia na ministerstve zahraničných vecí. Následné použitie bude v zahraničí.“


Každý absolvent fakulty je prísne registrovaný v evidencii študentov, spätný zápis nie je možný, hovorí prof. Šoltés. FOTO PRE SME – VERONIKA JANUŠKOVÁ



KOŠICE – „Hľadám niekoho, kto mi je schopný ‘zaobstarať‘ vysokoškolský diplom zo slovenskej vysokej školy na moje meno s pečiatkou overenia na ministerstve zahraničných vecí. Následné použitie bude v zahraničí.“

Hoci by sa tento inzerát, ktorý je od 3. augusta umiestnený na českom serveri www.bazar.sk a ešte aj dnes ho tam môžete nájsť, mohol zdať na prvý pohľad ako nevinný prvoaprílový žart, práve opak je pravdou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Diplomy cez inzerát

V bývalom Česko-Slovensku totiž nie je problém zaobstarať si alebo lepšie povedané kúpiť vysokoškolský diplom! Z inzerátu „Nemůžete nebo nechcete studovat? Kupte si VŠ diplom!“ vychádzala vo svojej reportáži aj redaktorka českej TV NOVA, ktorá takéto praktiky odhalila.

Len v západnejšej časti bývalej federácie je vraj niekoľko desiatok ľudí, ktorí si takýmto spôsobom vylepšili svoj „kádrový profil“ a zopár z nich sa údajne vyskytuje aj v českej politike. Stačí na to veľmi málo, „kúpiť“ si diplom, ešte v ten deň si ho dať overiť u notára, na druhý deň ísť na políciu, aby vám pridelili občiansky preukaz s titulom Ing. alebo Mgr. a, poďho, uchádzať sa o lukratívnejšie zamestnanie.

Najdrahšia je Karlova univerzita

Diplom z prestížnej Karlovej univerzity by vás pokútne vyšiel na 550000 Kč, z iných českých univerzít by cifra začínala na 120 tisíckach. Omnoho lacnejší by však bol diplom z hocijakej „výšky“ na Slovensku. Taký sa ponúka za pevnú cenu 45 000 Kč. Ak sa k diplomu pridá aj notárom overená fotokópia, jeho novému majiteľovi už nič nebráni, aby sa takto „vylepšený“ etabloval na trhu práce.

SkryťVypnúť reklamu

Českým kriminalistom sa v Prahe podarilo koncom júla zadržať „biznismanov“, ktorí ponúkali napríklad aj diplomy z košickej Technickej univerzity.

Hrozí im päťročné väzenie

Na prvý pohľad vyzerali hodnoverne, mali aj vodotlač. Zároveň k nim ponúkali opis overený notárom, nechýbal ani názov diplomovej práce. Mimochodom v istej personálnej agentúre diplom po predložení bez problémov uznali. Organizátorkou celej akcie bola pani Marie Čumpelíková, žijúca v Ústí nad Labem, pričom jej druh bol z Košíc.

Za kšeftovanie s diplomami hrozí takýmto podnikavcom až päť rokov väzenia, za použitie nepravého diplomu si môžete posedieť v chládku „len“ dva roky.

Falzifikáty boli úbohé

„Keď som tie diplomy videl na vlastné oči, musel som skonštatovať, že išlo o veľmi úbohé falzifikáty, ktoré odborník zaregistruje na prvý pohľad,“ zareagoval dekan Ekonomickej fakulty TU, prof. RNDr. Vincent Šoltés, CSc., ktorého v tejto veci navštívili policajní vyšetrovatelia začiatkom augusta. V hre boli až tri diplomy, ktoré na objednávku nedočkavých „študentov“ vystavili českí podnikavci. Zhodou okolností všetky tri tlačivá boli vystavené kvázi v hlavičke Ekonomickej fakulty TU v odbore manažment – marketing.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže išlo o jedinú školu v Košiciach a zdá sa, že i na Slovensku, ktorá figurovala na tlačivách určených českým záujemcom, automaticky sa natíska otázka, či nebodaj, nefúka vietor českým smerom práve z radov zamestnancov či študentov tejto fakulty. „Určite nie. Bolo nám hneď jasné, že niečo také mohol urobiť len amatér, ktorý nie je s našou školou a pomermi na nej oboznámený.

Chyby falšovateľov

Diplomy totiž obsahovali závažné chyby,“ dodal dekan a ďalej argumentoval, „diplomové tlačivá, ktoré objednávame z Banskej Bystrice, vypisujeme zásadne tušom a umeleckým písmom, nie na stroji, ako to bolo v prípade falzifikátov. Po ďalšie meno rektora a dekana je taktiež vypisované vlastnou rukou spoločne s titulmi, opäť nie na stroji, ktorý bol použitý na falošných diplomoch.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej prof. Šoltés uviedol, jeden z inkriminovaných diplomov bol vystavený ako inžiniersky z roku 1996, teda z obdobia, keď ešte fakulta takouto formou štúdia nedisponovala. Navyše prof. Šoltés je na diplome podpísaný ako dekan napriek tomu, že v roku 1996 bol prorektorom TU a na ekonomickej fakulte vôbec nepracoval. Druhý diplom je vystavený k minulému roku, keď bol rektorom TU ešte docent M. Somora. Podpísaný na ňom bol však prof. Sinay, terajší rektor, čo je ďalší rozpor.

„Závažným faktom, ktorý svedčí o amatérskom postupe páchateľa, je tiež dátum vystavenia falzifikátov. Išlo o júnové dátumy, pričom každý človek, ktorý prichádza do styku s našou školu, vie, že naši študenti robia štátnu skúšku koncom mája. A dátum konania štátnice je totožný s dátumom vystavenia diplomu,“ dokončil dekan a dodal, že na všetky vystavené diplomy Technickej univerzity sa využíva suchá pečať jej rektora. Na falzifikátoch však bola v dvoch prípadoch použitá obyčajná pečiatka, na jednom z nich dokonca z Elektrotechnickej fakulty TU. Korunou všetkého však je, že odbor manažment – marketing uvedený na diplomoch, na Ekonomickej fakulte TU neexistuje, keďže fakulta má „inžiniersky“ akreditovanú len aprobáciu ‘financie, bankovníctvo a investovanie“. Podvodníci si mená akademických funkcionárov fakulty mohli zistiť z internetovej stránky TU, no použili ešte staré, neaktualizované údaje.

SkryťVypnúť reklamu

Prísna evidencia

Českí sprostredkovatelia vysokoškolského titulu sľubovali i spätné zapísanie záujemcu ako riadneho študenta školy, zaručujúc zápis o tomto fakte semester po semestri, dokladom čoho mali byť semestrálne práce, ročníkové práce a diplomovka, ktoré spoločne s diplomom a notársky overenou kópiou objednávatelia dostali. „Spätné zapísanie absolventa fakulty tak, ako to sľubovali českí podvodníci, u nás jednoducho možné nie je,“ pokračoval ďalej prof. Šoltés. „Od roku ‘97 vedieme prísnu evidenciu všetkých študentov, ktorí u nás promovali a získali diplom. V špeciálnej knihe na to určenej je uvedené poradové číslo, meno, rok narodenia, študijný odbor, číslo zápisu štátnej skúšky, číslo diplomu, celkový výsledok, dátum vydania diplomu a vlastnoručný podpis. Evidencia študentov sa neuzavrie, kým nie je jasné, kto ako absolvoval. Ak niekto štátnice opakuje, je zapísaný mimo abecedného poradia, dovtedy sa však ten-ktorý ročník nedokončí,“ hovorí dekan, vyťahujúc správy o všetkých absolvovaných skúškach a zápočtoch. V nich sa meno každého študenta školy počas celého štúdia vyskytne asi päťdesiatkrát.

SkryťVypnúť reklamu

Diplomy sú presne evidované

„Neviem, prečo si z množstva slovenských škôl vybrali falšovatelia vo všetkých troch prípadoch práve našu fakultu. Keby nešlo o takú vážnu vec, toľký záujem o náš diplom by mi lichotil. Žiaľ, proti zneužitiu sa brániť nemôžeme, naše údaje si ktokoľvek mohol stiahnuť z internetu a diplomové tlačivo sa dá kúpiť. Podobne sú na tom aj ostatné univerzity. V každom prípade však vieme dokázať, kto a kedy u nás študoval a potvrdiť pravosť diplomu. Každé tlačivo je dvojnásobne evidované samostatným výrobným číslom a nami pridelenou cifrou, v prípade nepodarku je evidovaný zápis o storne,“ pokrčil plecami nad touto nevítanou reklamou prof. Šoltés, krútiac hlavou, že sa s takým niečím sa stretol prvýkrát.

LUCIA ŠARÁKOVÁ, MARIÁN KIZEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 676
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 461
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 424
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 452
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 593
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 981
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu