BRATISLAVA – Politické strany zatiaľ nevedia, aká veľká bude skutočná moc víťaza vo voľbách do vyšších územných celkov, ale na regionálnej úrovni sa už rokuje o krajských volebných koalíciách.
Podľa posledného prieskumu má HZDS najvyššie preferencie v šiestich z ôsmich krajov. V dvoch južných ho predbehla SMK, ktorá ale sama neverí, že jej to bude stačiť na voľbu predsedu vyššieho celku.
„Bolo by to pyšné konštatovanie, keby sme povedali, že sa chystáme všade na úplnú tutovku, ale vidíme, že obyvateľstvo má skúsenosť, že s vládnou koalíciou niet riešenia,“ tvrdí poslanec HZDS Augustín M. Húska.
„Ideme do neznáma a naslepo,“ hovorí podpredseda KDH Pavol Minárik. Predsedníctvo hnutia len odporučilo krajom, aby prednostne rokovali s pravicovými stranami. Nepredpokladá, že budú vznikať neštandardné koalície.
„Otázka je, čo je na Slovensku štandardné,“ pýta sa podpredseda SDKÚ Juraj Kopčák. Myslí si, že voliť sa nebudú stranícki kandidáti, ale osobnosti. „Neznámi nemajú šancu, ani keby boli kandidátmi väčších strán.“ Predseda HZDS Vladimír Mečiar pred nedávnom síce za partnera po parlamentných voľbách označil SDKÚ, KDH aj SMK, v krajoch sa ale HZDS chystá spolupracovať s ľavicovými stranami. „Zvlášť tam, kde je chúlostivá ekonomická situácia,“ hovorí Húska.
Aj keď zatiaľ nie je jasné, aké kompetencie budú celky mať a koľko peňazí im štát zverí, post predsedu VÚC, „malého premiéra“ je pre politické strany zaujímavý. „V každom prípade to bude politicky veľmi významný človek. Prenos kompetencií na samosprávu nebude zastaviteľný, aj keď sa rezorty teraz správajú viac ako opatrne,“ hovorí Minárik. Úroveň prvého vedenia kraja stanoví podľa neho aj kultúru a tradíciu samospravovania vyšších celkov do budúcnosti. „Aj pozície primátorov a starostov sa budovali postupne,“ povedal Kopčák.
„Táto vládna štruktúra nevie prekonať naše národné výbory,“ tvrdí Ladislav Jača z KSS. Aj komunisti sa na voľby chystajú, ale sami tvrdia, že v krajoch sa im koalície budú uzatvárať ťažko.
BORIS ZEMKO