KÁBUL, BERLÍN - Diplomati z Nemecka, Spojených štátov a Austrálie rozbehli horúčkovité aktivity na záchranu 24 pracovníkov humanitárnej organizácie Shelter Now International (SNI) vrátane ôsmich cudzincov, ktorých v nedeľu zatklo afganské vládne hnutie Taliban. Extrémistické hnutie, ktoré v krajine zaviedlo striktné islamské trestné právo (šaría), obvinilo pracovníkov agentúry, že obracali moslimov na kresťanskú vieru.
Taliban trvá na obvinení. Námestník ministra na podporu ctnosti a potieranie nerestí Muhammad Salím Hakkání uviedol, že pri zatknutí boli zabavené Biblie a asi 7000 zvukových nahrávok a videí s kresťanskou výukou v miestnom jazyku darí.
Na základe januárového nariadenia Talibanu hrozí Afgancom, ktorí by prestúpili z islamu na inú vieru alebo propagovali iné náboženstvo, trest smrti. Dekrét z apríla zase hrozí cudzincom vyhostením v prípade, že moslimov „lákajú na ateizmus“.
Podľa agentúry Reuters organizácia Shelter Now International označila obvinenia Talibanu za nedôveryhodné. V Kábule je od roku 1993 a starala sa hlavne o deti na uliciach. Vybudovala aj zdroj vody pre miestnu kliniku. Hovorca SNI v pakistanskom Péšávare Esteban Witzemann potvrdil pre Bayerische Rundfunk, že zadržaní mali pri sebe kresťanskú literatúru a Biblie, ale len pre vlastnú potrebu.
Už dnes by mali lietadlom OSN do Kábulu priletieť nemeckí, americkí a austrálski diplomati, aby začali s Talibanom rokovať o osude zadržaných. Pozorovatelia pripúšťajú, že cudzinci by mohli byť po odstrašujúcom verejnom procese vyhostení, ich afganským spolupracovníkom však hrozí smrť.
Ako pre nemeckú televíziu ZDF uviedol predseda parlamentného výboru pre zahraničné vecí Hans-Ulrich Klose (SPD), diplomati budú postupovať ako pri „konzulárnych prípadoch“, teda vyhýbať sa citlivým politickým témam. „Nechceme viesť súboj západnej civilizácie s afganskou stredovekou civilizáciou. To by veci neposlúžilo,“ povedal.
(mim)