
Rumunskí baníci nesú telo svojho mŕtveho kolegu z bane v meste Vulcan.
FOTO - REUTERS
Pri výbuchu v hĺbke 350 metrov sa zranili najmenej dvaja baníci, ktorí utrpeli popáleniny a otravu plynom. Previezli ich do okolitých nemocníc. Už v ranných hodinách záchranári vyslobodili telá len troch úplne zuhoľnatených obetí. Podľa prefektúry v župe Hunedoara bolo na nočnej zmene v bani na poschodí, kde došlo k výbuchu, 14 baníkov. Na miesto vzápätí odišlo niekoľko záchranárskych čát, ktoré sa snažili vyslobodiť telá zostávajúcich obetí. Podvečer už záchranári našli všetkých 14 zuhoľnatených tiel.
Pred baňou, v ktorej pracovalo 1500 baníkov, sa podľa agentúry Reuters zišli manželky mŕtvych baníkov. „Môj manžel je preč. Zostala som s dieťaťom sama,“ povedala s plačom v očiach 30-ročná žena, ktorej manžel Paul Cozma zahynul pri výbuchu. „Som šokovaný. Myslel som si, že môj brat je na dovolenke a nevedel som, že sa vrátil do práce,“ dodal Cozmov brat Daniel.
Na miesto tragédie, ktorá pripravila o otcov 21 detí, už vycestoval rumunský premiér Adrian Nastase.
Inšpektori ochrany práce sa snažia zistiť presné príčiny explózie, či neboli porušené bezpečnostné predpisy a či fungovalo vetranie. Prvé výsledky vyšetrovania naznačujú, že k nehode viedlo nahromadenie metánu. Včera ráno údajne odmietli štyri desiatky baníkov sfárať do podzemia, pretože sa boja novej explózie. Banícke odbory stále upozorňujú na nevyhovujúce pracovné podmienky v baniach, najmä na zlé vetranie a na zastarané vybavenie. Podľa odborníkov ide o najvážnejšie banské nešťastie za posledných pätnásť rokov v najvýznamnejšom uhoľnom revíri v údolí rieky Jiun. V roku 1986 našlo smrť pri výbuchu zemného plynu vo Vulcane 57 baníkov, v roku 1989 zabila explózia v rovnakej bani 29 baníkov. (reuters, čtk)