uje zvýšenie nákladov o niekoľko sto miliónov korún.
Podľa ministerstva financií zvýšenie odvodu má optimalizovať príjmy fondu a zabrániť tomu, aby v prípade kolapsu niektorej z bánk mal problémy s výplácaním náhrad. „V porovnaní s okolitými štátmi sú odvody na Slovensku nízke,“ dodal Peter Papánek z ministerstva financií.
Návrh novely zákona o ochrane vkladov, ktorý už schválila vláda, by mal zvýšiť hornú hranicu pravidelného a mimoriadneho príspevku komerčných bánk do FOV z 0,3 percenta na jedno percento. Novela zároveň obsahuje nariadenie, podľa ktorého sa výška príspevku v rokoch, keď fond spláca úver použitý na zabezpečenie výplaty náhrad za nedostupné vklady, rovná hornej hranici rozpätia príspevku. Vzhľadom na to, že fond ešte nesplatil peniaze, ktoré si v minulosti požičal na vyplatenie náhrad, výška príspevku by mala byť v budúcom roku na úrovni hornej hranice. Okrem toho odvody stúpnu aj kvôli rozšíreniu ochrany vkladov aj na niektoré neziskové právnické subjekty a živnostníkov, keďže ich výška závisí od objemu chránených vkladov.
Slovenská sporiteľňa, ktorá je najväčším prispievateľom do fondu, považuje nárast odvodov za neprimeraný a nesystémový. „Myslíme si, že takýto skokový nárast príspevku presahuje zdravú mieru nevyhnutnej solidarity bankových inštitúcií,“ povedal pre SME tlačový hovorca sporiteľne Peter Švec. Sporiteľni, ktorá za pol roka zaplatila na odvodoch do FOV 366 miliónov korún, hrozí, že v budúcom roku by musela odviesť približne dve miliardy.
Zvýšenie hornej hranice odvodu na jedno percento považuje za výrazné zaťaženie komerčných bánk aj Tatra banka. „Podstatu ťarchy by mal znášať štát, ktorý si nedostatočne plnil svoju kontrolnú funkciu, nebol schopný vyvodiť dôsledky zo zlého hospodárenia v bankách a predísť takémuto hospodáreniu. Komerčné banky tento stav nespôsobili,“ povedal podpredseda predstavenstva a Tatra banky Igor Vida.
Zvyšovanie príspevku považuje za nesystematické aj Všeobecná úverová banka, ktorá by musela v budúcnosti zaplatiť na odvodoch namiesto 200 miliónov približne 700 miliónov korún. „Tieto prostriedky bude musieť banka poskytnúť FOV na úkor zisku,“ povedal hovorca VÚB Norbert Lazar.
Komerčné banky očakávajú, že ak majú viac odvádzať, tak by sa mala zlepšiť aj prevencia bankových problémov a bolo by treba vyriešiť legislatívne problémy fungovania FOV a priebehu konkurzov v bankách. V tomto smere ministerstvo podľa Papánka podniklo už určité kroky, keď pripravilo novelu zákona o bankách, ktorá by mala zabrániť nahromadeniu sa problémov v bankovom sektore.
GABRIEL KÁDASI