Štrajkujúcich podporuje nielen široká kultúrna a umelecká obec v Čechách, ale aj na Slovensku. Podporu im vyjadrujú mnohé profesijné inštitúcie – Mediálny inštitút, Únia slovenských televíznych tvorcov, Slovenský syndikát novinárov, ale aj mnoho jednotlivcov, ktorí morálne podporili štrajkujúcich podpisom pod petíciu Dvetisíc slov na adrese ctpodpora@yahoo.com.
Oslovili sme niektoré osobnosti kultúrneho a umeleckého života na Slovensku.
LADISLAV SNOPKO, bývalý minister kultúry, predseda Európskeho kultúrneho klubu na Slovensku: „ČT som pokladal za jednu z najlepších televízií v Európe, najmä jej druhý program. Dnešný stav v ČT je pre mňa veľkým prekvapením. Nemal som ani v najmenšom dojem, že by sa na fungovaní ČT dalo niečo meniť. Problém, o ktorom sa dozvedám z tlače, je problémom politických elít, ktoré si neodpustia zasahovať do diania vo verejnoprávnej televízii. Z tohto hľadiska sa stotožňujem s pracovníkmi ČT, s tými, ktorí sa to rozhodli riešiť štrajkom.“
JÁN ŠTRASSER, publicista a novinár: „Základom verejnoprávnej televízie je sloboda slova a právo občanov na informácie. To sa však nedá nikdy dosiahnuť, ak majú televíziu v područí politické strany, a je jedno aké. Myslím si, že zápas českých novinárov je práve o tom. Mal by ich podporovať každý človek, pre ktorého myšlienky novembra ‘89 ešte stále ostali hodnotami.“
NIKITA SLOVÁK, dramatik, zakladateľ iniciatívy Zachráňte kultúru 97: „Plne podporujem štrajkujúcich zamestnancov ČT. V udalostiach v ČT vidím analógiu s tým, čo sa u nás dialo za ministra Hudeca v roku 1997. Je veľmi osožné, že zamestnanci ČT a kultúrna obec bojujú za svoju nezávislosť. Istým spôsobom robia prácu aj za nás. Každý, kto túži po slobode, kto si myslí, že televízia má byť nezávislou, by im mal vyjadriť podporu.“
ZUZANA MISTRÍKOVÁ, Mediálny inštitút: „Podporujem zápas za udržanie verejnoprávnosti ČT. V našom zatiaľ nie veľmi úspešnom boji o lepšiu a verejnoprávnejšiu televíziu bola pre nás ČT veľkou inšpiráciou. V ČT majú riadiace orgány všetky práva okrem práva morálneho. Ak chcú verejnosti dokázať, že sú z nemorálnosti obviňované neprávom, mali by v prvom rade zabrzdiť.“
ŠTEFAN BUČKO, herec, bývalý predseda Rady STV: „ČT má obrovské renomé, väčší rozpočet a jej druhý program bol vyhlásený za jeden z najlepších v Európe. Na druhej strane boj o to, aby táto inštitúcia bola nezávislá, zrejme prebieha teraz. My sme sa takisto usilovali, aby politické a vôbec akékoľvek lobistické tlaky na verejnoprávnu inštitúciu boli čo najmenšie. Zdanlivo to v ČT vyzerá tak, že zákon porušený nebol, že všetko je v poriadku. Na druhej strane je presne to, čo zákon neupravuje – postavenie nezávislosti tejto inštitúcie. A presne o tú ide pracovníkom televízie, ako aj kultúrnej, umeleckej obci a širokej odbornej verejnosti.“
ĽUBOMÍR FIFIK, predseda Únie slovenských televíznych tvorcov: „Kedysi sme v únii televíznych tvorcov sformulovali dve tézy. Prvá znela: Demokraciu nemožno nastoliť! Demokracia vzniká, keď sa ľudia začnú uchádzať o svoje práva. A druhá: Ako bude vyzerať verejnoprávna televízia, tak bude vyzerať demokracia na Slovensku. Obe zásady sa snažíme presadzovať už jedenásty rok.
Musím však priznať, že naši českí kolegovia sú v ich obhajovaní dôslednejší, a verím, že budú aj úspešnejší. Skláňam sa aj pred reakciou českej verejnosti, ktorá si spoločenský význam fenoménu verejnoprávnej televízie zjavne uvedomuje výraznejšie, ako to je a bolo na Slovensku. Napríklad keď sme v rokoch 1995 a 1997 pred múrom v Mlynskej doline pochovávali verejnoprávnosť STV. V Čechách sa opäť prebudil občan a postavil sa proti pokusom politikov kontrolovať informačné toky. Myslím si, že je to výrazný budíček i pre Slovensko.“
MIRKA HOROBOVÁ