Príslušník macedónskej polície s nepriestreľnou vestou nesie ďalšie dve vesty pre svojich kolegov. V Ohride prebiehajú rokovania o Macedónsku. Včera sa rokovania neočakávane zablokovali.
FOTO - TASR/EPA
„Som šokovaný,“ povedal americký vyslanec James Pardew, prítomný na rokovaniach. Jeho pocity sú pochopiteľné - zdalo sa totiž, že po piatich mesiacoch ozbrojeného albánskeho odboja bude občianska vojna v krajine konečne zažehnaná.
Mierový vyjednávač Európskej únie Francois Leotard bol menej pesimistický. Povedal, že prezident Boris Trajkovski zvoláva na tému nových požiadaviek stretnutie bezpečnostnej rady s kľúčovými ministrami. „Nemám obavy, myslím, že sme na dobrej ceste, potrebujeme však viac času. Deň, dva, predpokladám, že nie viac,“ povedal novinárom. Obaja s Pardewom potom odmietli upresniť dôvody komplikácií.
Nejasné nové požiadavky
Podľa západných zdrojov nové požiadavky Macedóncov neboli predložené na nedeľňajšom stretnutí v Ohride so šéfom európskej diplomacie Javierom Solanom. „Ide o požiadavky, ktoré maria dohodu,“ povedal nemenovaný zdroj.
Iný macedónsky predstaviteľ však povedal, že rokovanie bezpečnostnej rady bude venované odzbrojeniu povstalcov. Podľa politického zdroja chcú Macedónci záruky, že rebeli začnú s odzbrojením rýchlo po dohodnutí balíka reforiem - od jazyka po školstvo. A to ešte skôr, než reformy schváli parlament, čo môže trvať 45 dní.
Macedónci sa vo všeobecnosti obávajú, že zaručenie práv etnickým Albáncom je kapituláciou pod namierenou hlavňou, ak sa rebeli neodzbroja. Zástupcovia vzbúrencov na rokovaniach v Ohride nie sú, oznámili však, že pred odzbrojením chcú vidieť v krajine skutočnú politickú zmenu, nie sľuby. Žiadajú tiež amnestiu.
Albánski rebeli z UCK včera oznámili, že sú ochotní zložiť zbrane pod kontrolou NATO, ale len za podmienky, že budú súčasne plnené albánske požiadavky obsiahnuté v návrhu mierovej dohody. V rozhovore pre AFP to povedal hovorca UCK, ktorý sa predstavil ako „kapitán Shpati“. „Je jasné, že bude prebiehať proces dobrovoľného odzbrojovania. Bude však paralelný s realizáciou požiadaviek albánskej menšiny,“ povedal Shpati.
Zbrane by mali Albánci odovzdať 3500-člennému mierovému zboru NATO, ktorý je už pripravený rozmiestniť sa v Macedónsku.
Zjavné nedorozumenie
Iný vládny zdroj tvrdí, že macedónska bezpečnostná rada mala vyriešiť zjavné nedorozumenie medzi prezidentom a ministerstvom obrany. Ministerstvo v nedeľu odmietlo, že by dostalo nariadenie prezidenta zaistiť bezpečnosť na ceste z Tetova do dediny Jazince, ktorá prechádza územím obsadeným rebelmi. Vládny predstaviteľ potom Reuters bez uvedenia detailov povedal, že ministerstvo sa k nariadeniu nemalo vôbec vyjadrovať, lebo šlo o prísne tajný dokument.
Obe strany pritom ešte včera vyhlasovali, že im zostáva prerokovať len niekoľko menej významných bodov, aby sa dospelo k rámcovej dohode, ktorej koncepciu navrhol Západ.
Solana v nedeľu oznámil prielom - neuviedol síce žiadne podrobnosti, ale podľa niektorých zdrojov išlo o zvýšenie zastúpenia Albáncov v polícii tak, aby to zhruba zodpovedalo tretinovému podielu Albáncov na obyvateľstve krajiny. Kontrolu nad políciou by si však zachovala vláda. (reuters, čtk)