
Tropická búrka Barry sa prehnala Floridou.
FOTO - REUTERS
Začína sa dlhé obdobie hurikánov, varujú meteorológovia. Po Barrym prídu v najbližších desaťročiach hurikány, ktorých by sa Amerika mala vážne obávať.
Už dávnejšie si americkí vedci všimli, že zemská klíma a s ňou aj obdobia ničivých hurikánov sa cyklicky opakujú. Dnes majú dôkazy.
Vody Atlantického oceánu sú o takmer pol stupňa teplejšie než obyčajne a prúdenie vetra sa zmenilo - presne ako začiatkom a v polovici 20. storočia, keď najväčšie hurikány spôsobili na Floride a v New Yorku katastrofy. Perióda od roku 1965 do roku 1995 bola pokojná - oceán bol studenší a vietor vial inak.
Časy sa opäť menia. Treba sa pripraviť.
„Nová fáza hurikánovej aktivity sa začala v roku 1995,“ povedal pre BBC James Elsner z floridskej State Univerzity. Odvtedy počet hurikánov stále rastie a najbližších 40 rokov budú stále ničivejšie.
Kým doteraz sa počítalo tak s jedným či dvoma väčšími hurikánami ročne, v budúcnosti to budú v priemere tri-štyri.
Prvý z veľkých hurikánov - Mitch - v roku 1998 zdevastoval chudobné stredoamerické štáty. Podľa meteorológov sa väčšina hurikánov presúva do karibskej oblasti. Spojené štáty mali doteraz šťastie, ale to sa môže zmeniť.
V najbližších rokoch môže prísť hurikán, v ktorom zahynú tisícky ľudí a škody dosiahnu až 50 miliárd dolárov, informovala televízia CNN.
„V tejto chvíli sú USA vyspelou krajinou s takou veľkou hustotou obyvateľstva na pobreží, že to bude pre nás veľká katastrofa,“ hovorí meteorológ Chris Landsea.
Americkí meteorológovia sú pripravení a tvrdia, že ich správne predpovede budú zachraňovať životy.
V National Weather Service v júni vyskúšali nové prístroje na predpovede hurikánov. Počítajú s tým, že intenzita prichádzajúceho hurikánu súvisí s teplotou - čím je oceán studenší, tým slabší bude hurikán. Od teploty vody totiž závisí vyparovanie, ktoré poháňa a zrýchľuje hurikány.
Striedanie hurikánových období je podľa jeho kolegov celkom prirodzené. Nesúvisí s globálnym otepľovaním, zaznamenali ho napríklad aj v 19. storočí.
Ohrozená je teda Florida a celé východné pobrežie USA. Podľa analytika CNN je na takéto katrastrofy pripravených len 60 percent Američanov z rizikových oblastí.
MICHAL FRIŠ