severokórejských dlhov.
Pracovná časť návštevy sa v nedeľu skončila. Kim Čong-il a Vladimir Putin vydali vyhlásenie, v ktorom severná Kórea sľubuje dodržať moratórium na skúšky rakiet do roku 2003 a podporuje zachovanie rusko-americkej zmluvy ABM obmedzujúcej systémy protiraketovej obrany.
Víťazstvo ruskej diplomacie
Ruskí imidžmejkri sa snažia Kimovu návštevu prezentovať ako veľké víťazstvo ruskej diplomacie. Moskva akoby zametala črepy studenej vojny aj za Západ. Bol to predsa Putin, kto sa prvý osobne stretol s enigmatickým synom legendárneho Kim Ir-sena a potom priniesol summitu G8 v japonskej Okinawe správu, že Kim II. sa zriekne raketového programu za pomoc Západu pri vesmírnom výskume (!). Správa, ktorá vyvolala rozruch, bola neskôr zľahčená - novinári vraj zle pochopili.
Aj dnes však ruská štátna televízia ORT tvrdí, že „Západ si dnes môže s úľavou vydýchnuť“. Ale to, že Kim volá „nie sme darebácky štát“, ešte neznamená, že to tak skutočne je.
Americká administratíva dala ešte pred Kimovou cestou najavo, že ňou nepohne nič, čo by sa počas cesty vyskytlo. Znelo to arogantne, ale napokon sa potvrdilo, že Biely dom neprestrelil.
Pre USA zostáva severokórejský režim nebezpečný ako uzavretá diktatúra s tajným jadrovým programom, ktorá navyše vyváža technológie do ďalších rovnako nebezpečných štátov. Bushova bezpečnostná poradkyňa Condoleezza Riceová, ktorá v Moskve tesne pred Kimovou cestou neúspešne rokovala o modifikácii ABM, uviedla, že Rusko sa možno chcelo dozvedieť, kam vlastne Kim svoje raketové technológie vyváža. To by mohlo napokon Moskvu tak trochu prikloniť k Washingtonu. Ruským postojom však, zdá sa, nič neotriaslo.
„Darebáci“ majú v Moskve zastanie
Spoločné vyhlásenie z nedele je podporou Putina Kimovi. Putinovo Rusko má napokon v spolupráci s „darebáckymi“ štátmi nebývalé úspechy. Moskva sa dnes možno viac než kedykoľvek za posledných desať rokov kontaktuje na istých obojstranne užitočných základoch s Iránom či Líbyou a zastáva sa Iraku. Zvláštnou kapitolou je zbližovanie sa s mocnou Čínou.
Nad konkrétnym zmyslom cesty si napokon lámali hlavu aj ruské noviny - „Moskva neuzavrie nijaké zbrojné kontrakty ani nerozšíri svoje vojenské zväzky s Pchjongjangom, ani mu nedá peniaze z ideologických dôvodov. Ani mu neodpíše niekoľkomiliónové dlhy,“ napísal denník Izvestija o cestujúcom, ktorý sa najviac zapísal do pamäte Rusov zápchami na železnici, ktoré rozčúlili najmä desaťtisíce víkendujúcich Moskovčanov.
„Kremľu Kimova návšteva ďalej potvrdí to, ako sa vidí - ako kráľovstvo stredu, ktoré upevňuje dobré vzťahy s každým, sedí na kopci a pod ním sa bijú tigre,“ poznamenal pre Reuters moskovský vojenský analytik Pavel Felgenhauer.
BAŠA JAVŮRKOVÁ