
Japonskí školáci sa dívajú na symbolický atómový Dóm v hirošimskom Mierovom parku. Stále viac detí v Japonsku nedokáže uviesť dátum zvrhnutia atómovej bomby na ich krajinu.
FOTO - REUTERS
HIROŠIMA - Hirošima si včera vyzváňaním smútočných zvonov pripomenula 56. výročie zhodenia prvej atómovej bomby. Presne o 8:15 miestneho času, teda v momente, keď pred rokmi bombu zhodili, začali vyzváňať zvony a ľudia si udalosť pripomenuli minútou ticha.
Na spomienkovom zhromaždení v hirošimskom Parku mieru sa zišlo približne 50 000 ľudí, medzi nimi aj tí, ktorí výbuch prežili, a príbuzní obetí. Na začiatok uložil starosta mesta Tadatoši Akiba spoločne s dvomi občanmi do symbolickej hrobky dve knihy, v ktorých sú napísané mená všetkých obetí bomby. Na zoznam dopísali mená 4757 ľudí, ktorí zahynuli v poslednom čase. Americká bomba tak má celkovo na svedomí 221 893 obetí.
Japonsko chce urobiť všetko pre to, aby sa na túto hrôzu nikdy nezabudlo. Mladí Japonci ale zabúdať začínajú. Ľudia, ktorí výbuch prežili, majú dnes v priemere už viac ako 70 rokov. Posledný prieskum ukázal, že až 64,8 percenta detí základných škôl v Hirošime nevie presný čas a dátum bombardovania. Pred piatimi rokmi to nevedelo len 20,5 percenta.
Atómová bomba zabila do konca roku 1945 približne 140 000 ľudí. V tom čase mala Hirošima 350 000 obyvateľov. Tisícky ďalších zomrelo neskôr na následky ožiarenia.
Tri dni po Hirošime zhodili Američania atómovú bombu aj na Nagasaki, kde zahynulo 70 000 ľudí. Výbuch v Nagasaki viedol k japonskej kapitulácii a definitívnemu koncu druhej svetovej vojny.
Premiér Džuničiró Koizumi včera v Hirošime vzdal hold všetkým obetiam a vyzval svet, aby sa vzdal zbraní hromadného ničenia, zvlášť jadrových. „Sme jediná krajina, ktorá má skúsenosť s jadrovým útokom. Vyzývame preto svetové spoločenstvo, aby odstránilo jadrové zbrane, aby sa toto ničenie už nikdy nemohlo opakovať,“ povedal Koizumi.
Premiér sa ocitol pod paľbou kritiky mierových aktivistov a japonských susedov. Chce totiž navštíviť pamätník japonských obetí vojny, medzi ktorými sú však aj popravení vojnoví zločinci. Premiér sa bráni, že chce len vzdať hold obetiam a nemá v úmysle vojnu glorifikovať. (reuters)
„Nikdy som pre to netrpel nespavosťou, a nikdy nebudem… nemám sa za čo hanbiť.“
PAUL TIBBETS, veliteľ americkej misie, ktorá zhodila 6. augusta 1945 atómovú bombu na Hirošimu. Po výbuchu zahynulo najmenej 140-tisíc ľudí.