Zháňate oblečenie a neviete sa trafiť do veľkosti? Na trhovisku sa musíte spoľahnúť často len na svoj odhad, v klasických obchodoch to však nie je oveľa lepšie. Slovenskí výrobcovia číslujú neraz ešte podľa starého socialistického číslovania. Oficiálne síce neplatí, ale je aspoň zrozumiteľné.
Oblečenie zo Západu uvádza hneď štyri rôzne veľkosti: pre Francúzov, Nemcov, Britov a Američanov. Naše čísla majú vraj najbližšie k Francúzom. Kto sa v tom má vyznať?
„Naozaj nemáme žiadne jednotné kritériá. Po roku 1990 sa všetky federálne normy zrušili,“ spomína Matej Pollák, vedúci skúšobných laboratórií v dnes už súkromnej spoločnosti VUTCH-Chemitex Žilina.
Naši výrobcovia sú podľa neho nútení prispôsobovať sa zahraničiu, lebo väčšina textilu ide na vývoz. Púchovská Makyta či trenčianska Ozeta prebrali značenie zo štátov Európskej únie.
Lenže aj tam je zatiaľ neprehľadný chaos. Podľa krajín sa líšia dokonca aj zjednodušené miery S, M, L a XL, ktoré sa používajú najmä pri športových výrobkoch a móde z butikov.
Nákupcom oblečenia a obuvi veľkých obchodných systémov ide zmätok v číslovaní občas na nervy. „V topánkach je to zjednotené, ale v textile je to veľmi pestré. Najčastejšie sa výrobcovia riadia podľa metrickej sústavy, značenie kopíruje napríklad výšku, obvod hrudníka a podobne,“ hovorí Andrej Svatík z veľkoobchodnej spoločnosti Metro.
U nás sa podľa Polláka nezvyknú kontrolovať veľkosti odevných výrobkov, aj keď právomoc na to má zrejme Slovenská obchodná inšpekcia. „V našej skúšobni v Žiline sa občas stretneme so žiadosťou preveriť, či je na výrobku napríklad zodpovedajúca dĺžka rukávov. Aj keď nijaká norma na dĺžku rukávov vlastne neexistuje.“
Európsky výbor pre štandardy (CEM) už pracuje na jednotnom systéme číslovania oblečenia a obuvi v Európe a do dvoch rokov by mal fugnovať. Či sa v roku 2003 na etiketách naozaj objaví spolu s cenou v eurách aj jediné číslo spoločnej európskej stupnice mier, ukáže budúcnosť.
Ale hľadať tú „správnu mieru“ pre typickú európsku konfekčnú postavu nebude o nič jednoduchšie ako vzdať sa národných mien.
(ru, kl)