BRATISLAVA – Kauza zdravotne nevyhovujúce olivové oleje sa uzavrela stanovením piatich španielskych a jedného talianskeho výrobku s nadlimitným obsahom nedovolených látok, trestné oznámenie na novomestskú firmu Tamaba však trvá.
Tamaba dovážala jeden zo zakázaných olejov značky Monterreal. Podnet vzišiel od Štátnej veterinárnej správy a jej pobočky v Novom Meste nad Váhom. Dôvodom trestného podania však nie je objavenie škodlivých látok v oleji, pretože obsah inkriminovaného benzopyrénu sa do vypuknutia kauzy nemusel preukazovať. Dôvodom sú podľa Petra Tureka zo Štátnej veterinárnej správy „nezrovnalosti v dokladoch pri dovoze tohto výrobku. Tamaba mala papiere na dovoz oleja Conteoliva, no dovážala na ne aj Monterreal a importovala ho cez obchodného partnera z Čiech aj po tom, ako ho česká potravinárska inšpekcia zakázala pre vysoký obsah škodlivín“. Podľa veterinárnych šéfov vyšetrovanie policajtov v tejto kauze sa nenáležite zadrháva.
Doklady, ktoré nám poskytlo ministerstvo zdravotníctva, dokazujú, že Tamaba dovážala Monterreal vyrobený ešte v máji 2001. Pritom česká potravinárska inšpekcia ho zakázala už 30. apríla 2001, dva mesiace po širokej medializácii prípadu! Pre informačné vákuum medzi našimi a českými orgánmi sa takmer tri a pol mesiaca po uzavretí kauzy v Česku u nás o olejoch stále nevedelo.
Dušan Hlinka z vedenia Štátnej veterinárnej správy tvrdí, že tak, ako robia veterinári monitoring prípadov, ktoré sa dejú vo svete vo sfére potravín živočíšneho pôvodu, by mali všetky naše orgány potravinového dozoru sledovať dianie okolo potravín za hranicami. „Keď bolo BSE v Čechách, ako veterinári sme v ten deň reagovali. Lebo sme o tom vedeli. Robíme si pravidelné hlásenia o komoditách živočíšneho pôvodu. Keď sa objavili škodlivé oleje v Čechách, orgány, ktoré im u nás dávali podklady na vyhlásenie o zhode – hlavný hygienik SR a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia – mali okamžite zareagovať.“ (ru)