Piatkové stretnutie lídrov vládnucich strán opäť prispelo k oslabeniu koalície a utvrdeniu SMK v názore vystúpiť z nej. Podľa politológa Grigorija Mesežnikova z Inštitútu pre verejné otázky stretnutie lídrov koalície odhalilo skutočné postoje koaličných partnerov.
SMK predložila koaličným partnerom tri podmienky svojho zotrvania vo vláde: zmeniť počet územných celkov zo schválených osem na dvanásť, odstrániť Cuperove paragrafy v nedávno schválenom zákone a zmeniť dvojkolové hlasovanie pri voľbách do vyšších územných celkov na jednokolové.
Tieto požiadavky bola ochotná akceptovať jedine SDKÚ. KDH odmietlo poslednú požiadavku a SOP a SDĽ neakceptovali ani jednu požiadavku.
Koaliční partneri nedospeli k zhode v takej dôležitej otázke, ako je udržanie vládnej koalície, pretože práve akceptovanie požiadaviek bolo podmienkou zotrvania SMK vo vláde.
„Pre SMK to bola posledná kvapka, ktorou pohár trpezlivosti pretiekol,“ povedal Mesežnikov. Dodal však, že aj vyhlásenia predstaviteľov SMK o odchode sú prirýchle. „Do určitej miery sa sami nechali zatlačiť do kúta, v ktorom momentálne sú.“
O odchode SMK z vlády rozhodne 25. augusta mimoriadne zasadnutie Republikovej rady SMK. Béla Bugár povedal, že vyzve na hlasovanie o odchode. Ak odchod rada odsúhlasí, Dzurindova vláda sa stane menšinovou.
Lídri ostatných vládnych strán považujú za predčasné komentovať prípadné rozhodnutie SMK odísť z koalície, počkajú si až na konečný verdikt.
Odchod SMK podľa Mesežnikova môže mať negatívny dosah a nevylučuje, že môže viesť aj k predčasným voľbám.
Nekompromisný postoj SDĽ a SOP hovorí o zámere, ktorý by mal vyústiť do vytlačenia SMK z vlády. „Pretože to, akým spôsobom uvažujú o možnosti získať podporu pre vládu, ak nebude mať väčšinu v parlamente, svedčí o tom, že už nepočítajú s SMK ako s koaličným partnerom. Dokonca nechcú ani to, aby SMK bola tichým spoločníkom tejto vládnej koalície,“ konštatuje Mesežnikov a dodáva, že takýto spôsob úvah lídrov SOP a SDĽ je nezodpovedný.
Oslabenie koalície by malo negatívny dopad aj na imidž krajiny, „pretože práve teraz, keď je Slovensko v negociačnom procese, to môže znížiť úroveň stability krajiny“, povedal Mesežnikov.
Oveľa ťažšie sa budú presadzovať reformné kroky. „I keď koaličný mechanizmus nebol celkom spoľahlivý, predsa len existoval, boli tu isté pravidlá. Teraz budú platiť pre menší počet aktérov a bude treba získavať podporu ad hoc od SMK. „Bude treba vyjednávať, samozrejme, že takéto vyjednávanie bude oveľa komplikovanejšie s partnerom zvonku, ako keby bol vnútri vládnej koalície.“
HZDS bude v tejto situácii podľa Mesežnikova striehnuť na situáciu, keď bude môcť napomôcť vývoj smerom k predčasným voľbám, ako sa usilovalo v posledných rokoch.
MIRKA HOROBOVÁ