Nemecká verejnosť a politické strany všeobecne privítali návrh ministra vnútra Otta Schilyho (na archívnej snímke) na zákon o prisťahovalectve, ktorý predložil v Berlíne v piatok. Politika prisťahovalectva má podľa návrhu sociálnodemokratického ministra v budúcnosti v prvom rade uspokojiť hospodárske záujmy krajiny. Na rozdiel od doterajšieho labyrintu rôznych druhov povolení k pobytu má plánovaný úrad pre migráciu a utečencov vydávať povolenie k časovo obmedzenému povoleniu k pobytu alebo k neobmedzenému povoleniu na usadenie sa v krajine. Nezávislá rada expertov má okrem toho každoročne vypracovať aktuálnu analýzu a eventuálne predložiť návrhy na stanovenie kvót prisťahovalcov. Schilyho návrh žiadne kvóty neobsahuje.
Prisťahovalectvo sa má zásadne orientovať na regionálne potreby. Pracovné sily zo zahraničia sú vítané iba v prípade, že na neobsadené miesta sa neprihlásili domáci pracovníci. Výber kvalifikovaných cudzincov sa môže uskutočniť aj pomocou bodového systému zohľadňujúceho druh povolania, vek a jazykové znalosti. Vysoko kvalifikovaní počítačoví experti, inžinieri, matematici, ale aj špičkoví manažéri môžu okamžite dostať neobmedzené právo na pobyt. Zahraniční študenti môžu po ukončení štúdia získať na rok právo na prácu. Cudzinci s trvalým pobytom v Nemecku budú mať nárok na kurzy na podporu integrácie.
V otázke azylového práva návrh nového zákona neobsahuje žiadne zásadné zmeny, v určitých bodoch však vychádza v ústrety opozičnej CDU/CSU. Uznaní azylanti a utečenci dostanú povolenie na prácu, ich štatút sa však po troch rokoch pobytu preskúma. V prípade, že im v ich domovskej krajine už nehrozí životné nebezpečenstvo, budú musieť Nemecko opustiť. Žiadosť o azyl však budú môcť na rozdiel od doterajších predpisov podať aj cudzinci, ktorých doma prenasledujú aj neštátne orgány, alebo dôvodom ich prenasledovania je ich pohlavie. Žiadne zľutovanie však nebude platiť pre cudzincov, ktorí sa v Nemecku zdržujú ilegálne, zatajujú svoju skutočnú totožnosť alebo systematicky preťahujú azylové konanie.
Minister vnútra Schily, ktorý svoj návrh označil za „vydarené dielo“, sa zrejme snažil o dosiahnutie konsenzu aj s opozičnou CDU/CSU, aby sa otázka prisťahovalectva nestala témou budúcoročného predvolebného boja. To sa mu zrejme podarilo. Ohlasy z radov kresťanských demokratov boli doteraz zásadne pozitívne. Podpredseda CDU Jürgen Rütgers ráta so schválením Schilyho návrhu zákona ešte v súčasnom legislatívnom období. Predseda CSU Edmund Stoiber naproti tomu vyslovil určité výhrady. Podľa jeho slov by mal zákon obsahovať aj opatrenia na obmedzenie prisťahovalectva.
Komentátori nemeckej tlače v tejto súvislosti pripomínajú, že politici budú musieť za svoj zákon ešte lobovať medzi obyvateľstvom. V mnohých vrstvách totiž naďalej pretrvávajú predsudky voči cudzincom ako aj opodstatnené obavy a neistota.
V jednom sú si však všetci zajedno: nový zákon je iba potvrdením vývoja ostatných 40 rokov, za ktoré sa Nemecko fakticky stalo prisťahovaleckou krajinou.
PRE SME – VLADIMÍR MÜLLER, Bonn