Nigérijský prezident Olusegun Obasanjo minulý týždeň potvrdil zámer svojej krajiny vybudovať vlastný národný vesmírny program. Reagoval tak na články britského denníka Financial Times, ktorý nigérijské vesmírne odhodlanie s úsmevom skritizoval. Obasanjo však celú záležitosť usmernil, keď podľa agentúry Reuters povedal, že nigérijskí kozmonauti nebudú pristávať na Mesiaci, ale jeho krajina chce iba satelitnú technológiu, pomocou ktorej bude skúmať nerastné bohatstvo vlastného územia i vesmíru. Vesmírna veliteľská centrála bude zatiaľ sídliť pri ministerstve obrany, no neskôr sa podľa oficiálnych miest v Lagose odčlení do samostatného úradu.
Financial Times sen najľudnatejšej krajiny afrického kontinentu pobavil, keď napísal, že Nigéria vyčlenila peniaze na vesmírnu agentúru až po tom, ako nesplnila väčšinu reformných krokov, ktoré vypracovali Medzinárodný menový fond (MMF) a Svetová banka. Nigérijský prezident ale tvrdí, že chce satelity na predpovede počasia, pokrok informačných technológií a využívanie prírodného bohatstva, ako napísal tamojší denník Daily Times.
V ten istý deň, keď Obasanjo obhajoval vesmírny program, predstavitelia Svetovej banky Nigérii „odklepli“ pôžičku 100 miliónov amerických dolárov s cieľom „urýchliť privatizáciu a reformy v oblasti energetiky“. Približne rovnakú sumu - 93 miliónov dolárov - chce Lagos investovať do Národnej agentúry pre výskum vesmíru (NASRDA). Nigérijský minister dopravy Ojo Maduekwe tvrdí, že jeho vláda bude projekt financovať štyri roky. Potom sa už v Lagose počíta s tým, že NASRDA bude zisková.
Podľa Financial Times chce Obasanjov kabinet rozvíjať drahé satelitné technológie, pričom priemerný hrubý domáci produkt (HDP) v Nigérii na hlavu je jedným z najnižších na svete - 300 dolárov.
Raketová veda už v Afrike svojho času fascinovala bývalého zairského diktátora Mobutu Sese Seka. Skončila ale na smetisku dejín. Nigérijčania sú však tvrdohlaví. „Chceme bojovať s chudobou a vytvoriť potravinovú bezpečnosť,“ uviedol pre Financial Times nemenovaný nigérijský diplomatický zdroj. Cestovanie na Mesiac prenechajú Američanom a Rusom, ktorí „majú viac peňazí a lepšiu techniku“.
Predstavitelia menového fondu a Svetovej banky sú ale skeptickí. Tvrdia, že Lagos by sa mal skôr sústrediť na zdravie a vzdelanie. Ide o jednu z najchudobnejších krajín sveta, v ktorej sa stále bojuje s katastrofálnymi dôsledkami zlého riadenia ropného priemyslu - chrbtice nigérijského hospodárstva.
JURAJ TOMAGA