mi. „Bude to hlavná téma, pokiaľ budú vytvárať koalíciu,“ povedal Haider pre týždenník Format.
Parlamentné voľby sa v Rakúsku musia konať najneskôr na jeseň 2003. Ľudovci kancelára Wolfganga Schüssela referendum o vstupe rakúskych susedov do únie vehementne odmietajú. Haider ale verí, že Schüssel zmení názor. Opoziční sociálni demokrati a Zelení koalíciu s haiderovcami alebo s ľudovcami na čele so Schüsselom odmietajú. „Neviem si predstaviť, že Rakúšania s nadšením odsúhlasia to, že si majú priplatiť, aby dostali novú konkurenciu z Východnej Európy,“ dodal Haider. V provládnom denníku Die Presse tento populista zároveň požadoval nekompromisné presadzovanie „legitímnych národných zájmov“ Rakúska.
Rakúsko je členom EÚ iba sedem rokov. Do spoločného rozpočtu odvádza omnoho viac, ako sa pod Alpy formou subvencií vráti. Súčasný hajtman juhorakúskeho Korutánska chce zároveň nechať hlasovať i o jadrovej elektrárni Temelín, ktorej sprevádzkovanie väčšina Rakúšanov odmieta.
Ministerka zahraničných vecí Benita Ferrero-Waldnerová až v sobotu zdôraznila, že s referendom nepočíta.
Mnoho rakúskych komentátorov vychádza z toho, že rozširovanie EÚ bude hlavnou témou kampane Slobodných v budúcich voľbách. Haiderovci síce po vstupe do vlády zmiernili svoju xenofóbnu, rasistickú a antisemitskú rétoriku, zároveň ale klesajú ich preferencie.
PRE SME - DAVID ZELINGER, ORF