štátov sveta a Ruska (G-8). Informovala o tom agentúra Europa Press.
V rovnakom čase sa približne 300 právnikov z celého Talianska v Janove stretlo na Právnom fóre, kde uviedli, že sa rozhodli prerušiť dovolenky, aby sa venovali „právnym postihom voči tým, ktorí na summite G-8 porušovali ľudské práva“.
V talianskych celách úrady stále zadržiavajú takmer 50 účastníkov protestov, ku ktorým došlo 20. až 22. júla. Hlavný žalobca Francesco Meloni oznámil, že väčšinu zo 49 zadržiavaných osôb tvoria cudzinci a že súdne orgány zvážia, či ich budú zadržiavať aj budúci týždeň. Ďalších 29 osôb prepustili po zaplatení kaucie. Rovnako informoval, že príslušné orgány začali osem vyšetrovaní okolo údajného brutálneho postupu príslušníkov policajných síl proti demonštrantom. Upresnil taktiež celkový počet osôb, ktoré v Janove karabinieri zatkli. Podľa konečných údajov to bolo 301 osôb. Pri stretoch medzi demonštrantmi a poriadkovými silami utrpelo zranenia 231 ľudí. Aj v prípade zosnulého 23-ročného demonštranta Carla Giulianiho vyšetrovanie pokračuje. Žiadne podrobnosti ale Meloni neuviedol.
Ďalšie vyšetrovanie sa vedie okolo rozsiahlych hmotných škôd, ktoré najagresívnejší odporcovia globalizácie spôsobili v Janove pri pouličných stretoch. V tejto súvislosti Meloni upozornil na zásadný podiel radikálov zo skupiny, ktorá sa nazýva Black Block (Čierny blok). Tá má podľa doterajšieho zistenia polície na škodách v Janove najväčší podiel.
Pod vplyvom janovských udalostí taliansky premiér Silvio Berlusconi cez víkend naznačil, že nadchádzajúce rokovania Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktoré sa mali konať tento rok v novembri v Ríme, by mohli presunúť do iného mesta. Podľa agentúr by zrejme išlo o Afriku.
(taa, čtk)