Našu porotu tvorilo pätnásť známych politológov, analytikov, nezávislých právnikov a žurnalistov.
Verdikt je jednoznačný – najväčšiu moc v štáte majú Mečiar s Ruskom, ktorí získali zhodne po desať hlasov. Je prekvapivé, že ani jeden z nich pritom momentálne nedisponuje mocou spravovať krajinu alebo viditeľne ovplyvňovať tvorbu a znenie zákonov.
Premiér Dzurinda, ktorý rozhoduje o bytí a nebytí vládnej koalície, môže ovplyvňovať prácu spravodajských služieb a ozbrojených síl, cenu a cieľovú skupinu predaja štátnych podnikov a zároveň môže v prípade choroby prezidenta SR prevziať jeho právomoci, skončil s ôsmimi hlasmi na tretej priečke.
Za týmito troma politikmi nasleduje veľká priepasť a po nej vystupuje do popredia prezident Rudolf Schuster a ekonomická elita – Ivan Mikloš, Gabriel Palacka, Ladislav Krajňák, Ján Kováčik.
Výsledok hlasovania čitateľov denníka SME nebol od hlasovania odborníkov výrazne odlišný.
Na anketu s otázkou – Kto je najvplyvnejším mužom v štáte? – odpovedalo v čase uzávierky prílohy Ľudia prostredníctvom internetu 1776 čitateľov, ktorí určili poradie Mikuláš Dzurinda, Vladimír Mečiar, Pavol Rusko a Jozef Majský. Za poslednými dvoma sa ocitli v tesnom závese okrem Pavla Hrušovského aj Ivan Kmotrík a Ladislav Krajňák.
Možno teda podotknúť, že biznis si aj na Slovensku s politikou rozumie. Podnikatelia, ktorí pestujú s vplyvnými politikmi dobré kontakty, bývajú úspešní – a čoraz pravidelnejšie to funguje aj naopak.
DAŠA MATEJČÍKOVÁ