slabým výkonom 17,85, o dva roky bol len o čosi lepší - 18,37 m.
Prešovský rodák prekonal „kvalifikačné prekliatie“ až na olympiáde 2000. Výkonom rovných dvadsať metrov sa prebojoval do finále, kde skončil jedenásty. Vrhač banskobystrickej Dukly bol začiatkom sezóny zranený, potom sa však dostal do dobrej formy, na piatich súťažiach deväť ráz prekonal dvadsať metrov, získal slovenský titul osobným rekordom 20,58 m.
Extrémne ostrý limit
Kanadskí usporiadatelia vypísali guliarom extrémne ostrý limit 20,45 m, čo je ťažký oriešok aj pre najväčších favoritov. Na MS v Seville 1999 stačil na finálový postup vrh 19,83 m, dva roky predtým v Aténach 19,88 m. Úroveň sa odvtedy nezmenila.
Dvadsaťdvaročný Mikuláš Konopka nemá až takú vyrovnanú výkonnosť ako jeho švagor Haborák. Ich slovenský súboj je prakticky remízový. Milan má lepšiu vzájomnú bilanciu 4:1. Dvojnásobnému majstrovi Európy do 23 rokov a juniorskému majstrovi sveta Mikimu Konopkovi zase patrí slovenský rekord 20,66 m z Ostravy 31. mája.
Podľa mnohých Konopka „prepálil“ vlaňajšok pretekmi, medzi ktorými však bola Zlatá liga, čo sa neodmieta. Preťaženosť mala byť príčinou sydneyského slabého výkonu v kvalifikácii 18,99 m, čo znamenalo 23. miesto. Tréner Karel Šula sčasti výhrady bral, ale jedným dychom zdôrazňoval, že pre trémistu Mikiho boli časté stretnutia s najlepšími neoceniteľnou skúsenosťou.
Hoci si obaja naši guliari brúsia zuby na užšie osemčlenné finále, Mikuláš Konopka je stále ešte vo veku rozvíjajúceho sa talentu. Väčšie šance na špičkové umiestnenie má zrejme Haborák. Reálnym úspechom by bolo jedno umiestnenie v osmičke a jedno v širšom finále. Slováci budú súperiť v konkurencii 30 guliarov z 24 krajín.
Aj kladivári chcú do finále
Kladivárski „vydedenci“ vedľajších štadiónov na bežných súťažiach budú v nedeľu pečatiť parádny edmontonský atletický víkend. V momente, keď skončia, postavia sa na štart šprintéri pri kráľovskej stovke. Ešte nikdy nemala súťaž silákov také čestné miesto.
Dvadsaťdvaročný Miloslav Konopka a o rok starší Libor Charfreitag, mladíci v poli 31 vrhačov z 19 krajín, väčšinou tridsiatnikov, nechcú tento okamih premeškať. Aj im usporiadatelia kvalifikačný limit riadne osolili. Je 79,50 m, o meter viac než Konopkov osobný rekord 78,58 m a takmer o dva ako Charfreitagov - 77,65 m. Na MS v Seville stačilo hodiť na postup 75,42 m, v Aténach 75,28 m. V kladive sa výkonnosť tiež výraznejšie neposunula. Predpokladané finálové hodnoty naši vrhači v rukách majú, ale reálne by uspokojil postup aspoň jedného.
Obaja Slováci na svetovom šampionáte debutujú. Skúsenosť majú z OH v Sydney. Tam neuspeli - 30. Charfreitag 72,52 m, 32. Konopka 70,55 m. Milo, rodák z Rimavskej Soboty a Libor, Trnavčan študujúci na tej istej dallaskej univerzite, ktorú skončila plavkyňa Moravcová, mali sezónu doteraz v opačnom garde. Konopka dosiahol slovenský limit na jej začiatku, Charfreitag ho zlomil v posledný možný deň a na centimeter presne.
Milo je v niečom povahovým protipólom guliarskej dvojičky Mikiho. Tréner Šula o ňom hovorí, že chce vyhrať aj tam, kde nemá vôbec žiadnu šancu. Ak však kladivár hovorí o finále, nehovorí do vetra. Konopka získal ešte viac sebavedomia na ME do 23 rokov v Amsterdame, kde skončil tretí. Charfreitag pochádzajúci zo známej trnavskej atletickej rodiny sa vyjadril diplomaticky: „Prirodzene, že chcem postúpiť do finále. Ak nie, tiež sa nič nestane.“
PETER FUKATSCH