
Na snímke je miesto zničené po výbuchu bomby v aute neďaleko stanice metra na Ealing Broadway v západnej časti Londýna. FOTO - TASR/AP
Scotland Yard včera oznámil, že pozná približnú podobu páchateľa. Auto, v ktorom sa nachádzal podomácky vyrobený výbušný materiál, zakúpil 19. júla neznámy tridsiatnik s ľahkým severoírskym akcentom.
Veliteľ policajnej hliadky Ben Evans informoval, že polícia dostala telefonické varovanie zo súkromnej zdravotnej ambulancie, ktoré hovorilo o bombovom útoku na „hlavnej ulici v Ealingu“. Vozidlo s ničivou náložou sa však polícii nepodarilo objaviť načas. „Je šťastím v nešťastí, že o polnoci, keď sa podgurážení návštevníci z podnikov pomaly rozchádzajú, neprišiel nik o život,“ komentovala bombový útok londýnska policajtka Julie Hoganová.
Očitý svedok, 30-ročný Kenny Johnston, povolaním futbalový rozhodca, chodí do Townhousu, krčmy vzdialenej asi 15 metrov od miesta explózie, sporadicky. Vo štvrtok tam však bola karaoke párty a v podniku sa zišlo viac ako 100 ľudí. „Práve hrala pieseň od Celine Dionovej, keď som počul obrovský tresk. Myslel som si, že vonku niekto strieľa. Vzápätí som cez okno videl sálajúci oheň a dym.“ Kenny tvrdí, že náhly zmätok sa polícii podarilo udržať pod kontrolou.
Za atentát je pravdepodobne zodpovedná odštiepenecká Pravá IRA, ktorá už v minulosti podnikala útoky v čase, keď vládlo značné napätie v mierovom procese Severného Írska. Táto organizácia je zodpovedná za jeden z najhroznejších bombových atentátov počas tridsaťročného konfliktu. V roku 1998 v Omaghu nimi nastražená výbušnina zabila 21 ľudí a 300 zranila.
IRA má cez víkend urobiť zásadné vyhlásenie o svojom odzbrojení. Jeho doterajšie odmietanie blokuje mierový proces v Ulsteri, ktorý sa začal mierovou dohodou separatistických republikánov a probritských protestantov v roku 1998. Londýn sa zaviazal, že v prípade ďalšej dobrej vôle IRA vypracuje program na zníženie počtu svojich vojenských zariadení v Ulsteri.
Britský premiér Tony Blair, ktorý je na návšteve v Mexiku, výbuch odsúdil. Povedal, že „násilie, nech je kdekoľvek, je nesprávne a zbytočné“. Upozornil, že jediný prostriedok na presadenie mierového procesu v Severnom Írsku predstavuje dialóg. „Preto vláda tento týždeň predložila svoje návrhy a dúfa, že ľudia ich prijmú s pokojom a rozvahou,“ zdôraznil. Súčasťou týchto plánov je požiadavka na odzbrojenie všetkých polovojenských skupín. (reuters, čtk, tasr)