
Vo Florencii bolo včera 37 stupňov.
FOTO - TASR/AP
Dnes meteorológovia čakajú mimoriadne vysoké teploty pohybujúce sa až okolo 37 stupňov Celzia.
„Horúčavám by sa starší ľudia mali vyhýbať, nechodiť von na rozpálené cesty a najneskôr o desiatej dopoludnia by sa mali pred slnkom schovať. Dôležité je piť najmenej tri litre tekutín denne, čo však neplatí pre kardiakov.
Minerálky treba riediť, lebo je v nich dosť veľa solí. Alkohol, samozrejme, nepiť vôbec, pretože rozširuje cievy, potenie je oveľa intenzívnejšie a ľudia sa rýchlejšie dehydrujú,“ hovorí primár urgentného príjmu nemocnice v Petržalke Dušan Holas.
Lekári napriek teplému týždňu nemali prehnané návaly ľudí s infarktmi, úpalmi, kolapsami organizmu. „Mali sme viac ošetrení len v prípade starších ľudí. Išlo o prechodné nedokrvenie mozgu, ktoré sa objavovalo nadránom, ale bol to asi dôsledok predošlého teplého dňa. Včera ráno sme mali dve takéto pacientky. Čakáme, že sobota a nedeľa budú asi najhoršie,“ povedal Dušan Holas. Nemocnica si na víkend pripravila viac infúzií a podobne postupujú aj ďalšie veľké nemocnice, v ktorých očakávajú víkendový nápor. Ošetrenie po víkende pravdepodobne nebudú vyhľadávať len starší, ale aj deti.
Horúčavy sa viac prejavili u chronicky chorých ľudí - výskyt kolapsových stavov a zdravotných ťažkostí u nich stúpol až o 125 percent. Zle reagujú aj osoby so zníženou dispozíciou reagovať na rýchlu zmenu teplôt.
Veľmi teplé počasie predpokladajú v sobotu a nedeľu aj v prímorských oblastiach. Taliani očakávajú najhorúcejší víkend roka, pripravujú sa na štyridsaťstupňové horúčavy. Život vo väčších mestách znepríjemňujú aj zvýšené hodnoty znečistenia ovzdušia. Vyvrcholenie vlny horúčav predpovedajú aj meteorológovia v Rakúsku. V Rumunsku muselo ministerstvo dopravy vydať obmedzenia na premávku nákladných áut, aby sa nepoškodil mäknúci asfalt.
Teplý týždeň prežili aj v upršanom Anglicku. Prvýkrát tohto roku ožili aj tradičné anglické letoviská a pláže pozdĺž Lamanšského prielivu. Na provizórne mestské kúpalisko sa premenili dokonca i ozdobné fontány na Trafalgarskom námestí oproti Národnej galérii. Niektorí prognostici počasia odhadujú, že by mohol padnúť aj historický teplotný rekord z roku 1990, keď v Cheltenhame namerali vyše 37 stupňov Celzia.
(rf, tasr)