čo z jej pohľadu, samozrejme, podporujú predovšetkým podnikatelia i určitá časť obyvateľstva. Zároveň však pripúšťa, že v prípade spomaleného hospodárskeho rastu sa odporúča znižovanie priameho daňového zaťaženia.
O tom, aký je hospodársky rast Slovenska, vypovedá vysoká percentuálnosť nezamestnaných i kúpyschopnosť značnej časti obyvateľstva. Z toho vyplýva, že u pani ministerky existuje určitý principiálny rozpor, ako cez dane a ich výšku akcelerovať ekonomický rozvoj. Podľa pani ministerky Slovensko v roku 2000 a 2001 razantne znížilo daňové zaťaženie u právnických a fyzických osôb. Škoda, že toto razantné zníženie nepocítili tak razantne občania, rovnako malí a strední podnikatelia.
Šéfka rezortu podotýka, že občan má hmlistú predstavu o daniach a ich problematike. Pripúšťam, občan má však rovnako zahmlievanú predstavu o tom, ako sa s prostriedkami daňových poplatníkov šafárilo a i naďalej šafári. Takto sa hospodárilo v mnohých poisťovniach i okresných úradoch. To, koľko z každej koruny odvedie produktívny občan do pokladnice štátu a fondov, je všeobecne známe. Na druhej strane občan za tento vysoký podiel odvodu z každej koruny očakáva, že štát mu zaručí dobré a kvalitné služby. Aká je však kvalita zákonov, vymožiteľnosť práva, korupcie, tunelovanie a obohacovanie sa i na úkor štátu?
Rozostavané alebo dokončujúce sa paláce rôznych úradníkov, poisťovní i centrálnej banky. Nieto prostriedkov na primerané zdravotné ošetrenie, lieky a školstvo. Politickí a vládni činitelia sa vozia v miliónových opancierovaných limuzínach a stavajú si vily v desiatkach miliónov. Nadeľujú si rôzne odmeny a z politiky si robia turizmus. Na Slovensku sa mimoriadne darilo i darí politickom a vplyvným podnikateľov s vplyvom na politikov a ich strany. Politici cez dymové sklá pancierových luxusných automobilov nevidia problémy bežných občanov, malých a stredných podnikateľov.
Samozrejme, platenie daní a odvodov do fondov je nevyhnutné pre fungovanie štátu, to vie každý priemerne vzdelaný občan. Cez ich spotrebu v správe štátu a fondov občan však citlivo vníma šafárenie s odvedenými prostriedkami. Dúfajme, že seriál Ministerstva financií SR „Dane naše miliónové“ poukáže i na konkrétne prípady zneužívania týchto prostriedkov vo finančných tokoch štátnych úradov, neprimeraných investícií, i na blahobyt štátnych úradníkov. Neprimerané osobné pôžitky demokraticky zvolených politikov, pod pláštikom vykonanej funkce a jej dôležitosti odčerpávajú taktiež značné prostriedky z financií daňových poplatníkov. Veľká časť produktívnych občanov je presvedčená, že štát je viac ako špatným hospodárom peňazí daňových poplatníkov, o čom dôkazov je neúrekom dosť.
JOZEF LETOVANEC,