Opravou týchto zákonov maďarská strana podmienila svoje zotrvanie v koalícii.
Predsedovia SDĽ a SOP Jozef Migaš a Pavol Hamžík prišli na stretnutie letne naladení, obaja však trvali na tom, že vec je pre nich uzavretá. SMK na výzvu premiéra zopakovalo, že chce, aby sa zmenili paragrafy, ktoré v zákonoch presadila opozícia spolu s SDĽ a časťou SOP, čo tieto strany vzápätí odmietli.
Predsedu SMK Bélu Bugára zaujímalo aj to, či sa ľavicové strany plánujú vrátiť k plneniu koaličnej zmluvy, alebo či sa aj v budúcnosti budú spájať v parlamente s opozíciou. „Vyhlásenie pána Migaša bolo veľmi konkrétne v tom zmysle, že to bolo spojenie pre zákony o pracovnom práve a počet vyšších územných celkov,“ povedal Dzurinda. Inak vládne strany plánujú hľadať dohodu, už aj pre ďalší dôležitý zákon - o kompetenciách pre orgány územných celkov. SMK má záujem o prenesenie čo najväčších kompetencií na vyššie územné celky, aj keď bude v opozícii.
Rokovanie trvalo hodinu, iné návrhy na ňom nepadli, len okrajovo sa hovorilo o situácii po prípadnom odchode Maďarov z vlády. Má o ňom rozhodnúť ich republiková rada 25. augusta.
„Nemal som pocit, že by moji partneri očakávali niečo iné ako to, s čím som prišiel. Zorganizoval som stretnutie na obnovenie komunikácie a dôvery. Nie sme v pozícii, že niekto predáva a niekto kupuje,“ tvrdil premiér Dzurinda, ktorý prerušil dovolenku v Chorvátsku.
„Dnešné rokovanie nič nevyriešilo,“ povedal predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. Predsedníctvo nemení názor a navrhuje rade, aby odhlasovala vystúpenie.
Predseda SMK Bugár na stretnutí nič nové nepočul: „Zo začiatku to vyzeralo, že niektorí partneri si ani neuvedomujú, že toto je vážna situácia.“ Podľa neho na vážnosť situácie musel upozorňovať i predseda KDH Pavol Hrušovský. „SDĽ a SOP dokonca odmietali opraviť tie Cuperove bláznivé nápady.“
(fw)