BRATISLAVA – Systém platby DPH na Slovensku má niekoľko nedostatkov a odporuje aj legislatíve Európskej únie (EÚ).
Ľady sa však začínajú hýbať. Ministerstvá financií a hospodárstva pripravujú novelu, ktorá by mala nedostatky platnej úpravy odstrániť. Novela by mohla vstúpiť do platnosti od budúceho roka a v súčasnosti je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. „Navrhujeme najmä odstrániť podmienku zaplatenia DPH na vstupe tak, ako to platí napríklad aj v Českej republike,“ uviedol pre SME Branislav Ďurajka zo sekcie stratégie, podpory podnikania a legislatívy MH SR.
Problémy slovenskej verzie platby DPH možno ilustrovať na príklade, ak podnikateľ nakúpi surovinu (drevo) za 10 miliónov korún od svojho dodávateľa a vyrobí z neho nábytok za 15 miliónov korún.
Pri nákupe zaplatí dodávateľovi DPH na vstupe 2,3 milióna korún a na výstupe si uplatní 23 percent (3,45 milióna), výsledná cena je teda 18,45 milióna korún.
Podľa platnej úpravy musí odviesť daň na výstupe štátu bez ohľadu na to, či mu odberateľ za tovar zaplatil. Štát mu potom vráti 2,3 milióna korún, ktoré zaplatil dodávateľovi. Ak mu však odberateľ za tovar nezaplatí, podnikateľ nemá peniaze, aby odviedol štátu DPH za realizovaný predaj.
Musí si teda požičať a to sa opakuje každý mesiac, kým mu odberateľ nezaplatí. Až keď štátu daň odvedie, ten mu vráti 2,3 milióna, ktoré zaplatil svojmu dodávateľovi. V konečnom dôsledku tak štát získa 1,15 milióna (rozdiel dane na vstupe a na výstupe). Medzitým však podnikateľovi vznikli dodatočné náklady, aby preklenul obdobie od predaja po zaplatenie.
„Ak by systém DPH fungoval štandardne, ako napríklad v Česku, podnikateľ by si daň na vstupe a výstupe mohol ihneď po realizovaní predaja vzájomne započítať a štátu odvedie rozdiel, teda 1,15 milióna. Preto navrhujeme zmeniť podmienku zaplatenia DPH na vstupe tak, aby mal podnikateľ nárok na odpočítanie dane už po zaúčtovaní, a nie až po zaplatení. Tak to upravuje aj smernica EÚ, ktorej slovenská úprava zatiaľ odporuje,“ hovorí Ďurajka.
TOMÁŠ KURTANSKÝ