BRATISLAVA – Cena trojročných výpožičiek štátu včera klesla na najnižšiu úroveň od marca 1993. Priemerný výnos v aukcii trojročných štátnych dlhopisov poklesol na 7,80 percenta. Rezortu financií sa tak podarilo stlačiť výnosy zo štátnych dlhopisov na nižšiu úroveň ako susednému Maďarsku, ktoré je na rozdiel od Slovenska hodnotené ratingovými agentúrami investičným stupňom.
Napriek prebytku voľných finančných prostriedkov už investície do dlhodobých štátnych dlhopisov nie sú pre investorov príliš atraktívne. Štátu sa už včera nepodarilo predať celý zamýšľaný objem troch miliárd korún, ministerstvu financií sa na trhu podarilo umiestniť len 2,53 mld Sk. „Záujem o dlhopisy, ktorých splatnosť zasahuje už do nového volebného obdobia, je podstatne nižší,“ povedal denníku SME šéfdíler Slovenskej sporiteľne Dušan Svitek.
Pod relatívne slabý záujem investorov sa podpísala aj zmena v aktívach najväčších komerčných bánk na Slovensku, ktoré boli donedávna hlavnými hráčmi na primárnom trhu s dlhopismi. „Veľký záujem (o dlhopisy) nemáme. Keby sme ich v našom portfóliu nemali, dopyt po nich by bol určite vyšší,“ dodal Svitek.
Dlhopisy nie sú príliš atraktívnou investíciou ani pre zahraničných investorov. Podľa informácií denníka SME vo včerajšej aukcii nakúpili približne tretinu predaných dlhopisov. „V zahraničí sa na riadenie investičných rizík používajú veľmi sofistikované metódy, ktoré sú pravdepodobne limitom ich výraznejšej angažovanosti na slovenskom trhu,“ tvrdí šéfdíler Slovenskej sporiteľne.
V neprospech zahraničných investorov hovorí podľa neho aj nedostatok možností, akými si môžu na obdobie niekoľkých rokov „poistiť“ výnosy. „Trh s derivátmi je v tomto smere absolútne mŕtvy, na Slovensku nikto nedokáže nájsť protistranu na obchod na niekoľko rokov. Splatnosť vkladov v bankách je spravidla kratšia, takéto obchody by pre ne predstavovali riziko na niekoľko rokov,“ zdôraznil Svitek.
Záujem o dlhodobé investície do korunových dlhopisov neodporúčajú svojim klientom ani samotné banky. „Naďalej preferujeme cenné papiere s kratšou lehotou splatnosti. (…) Záujem o kratšie splatnosti je evidentný z výsledkov posledných aukcií dlhopisov, kde dopyt po ročných dlhopisoch vysoko prevyšuje ponuku. Do konca druhého štvrťroka zrejme k žiadne zmene nedôjde,“ uviedla vo svojej správe nemecká Deutsche Bank.
MICHAL NALEVANKO