„Rozdiel medzi Barakom a Šaronom je taký, ako medzi Pepsi-colou a Coca-colou, nápojmi s podobnou chuťou od iných firiem,“ hovorí pre agentúru Reuters Tavfík Abú Chúsá, aktivista palestínskej skupiny Fatah. Podobný názor má aj Palestínčan Nihád Srúr, ktorý žije ako utečenec v Libanone – a to napriek tomu, že prežil v roku 1982 masakry v táboroch Sabrá a Šatília, ktorým sa izraelské vojská nečinne prizerali. Libanonské milície vtedy pred jeho očami zabili päť členov jeho rodiny. Šaron bol uznaný nepriamo zodpovedným za tieto masakry. „Šaron alebo Barak – to ako keby ste sa nás spýtali, či sa chceme dať zabiť po jednom alebo po skupinách,“ hovorí Srúr. Napriek tomu, že má osobnú skúsenosť s politikou Šaronovho štýlu, nesympatizuje ani s Barakom. „Pozrite sa, čo robil Barak počas intifády,“ hovorí. Ďalší libanonský utečenec Soheil Natúr si však uvedomuje nebezpečenstvo radikalizácie politiky v Izraeli. „Prejaví sa to aj v zásahu proti intifáde aj v politike rozširovania osád,“ hovorí.
Volebné miestnosti v Nazarete, najväčšom, prevažne Arabmi obývanom izraelskom meste, včera zívali prázdnotou – nedeľňajšie Barakovo ospravedlnenie za zabitie 13 izraelských Arabov počas protestov začiatkom jesene prišlo neskoro. V minulých voľbách v roku 1999 pritom 95 percent z nich hlasovalo za Baraka. „Vtedy som volil Baraka, ale on na nás poslal vojakov,“ hovorí izraelský Arab Ala Abdul Razík.
Aj podľa mnohých Izraelčanov sa veľa nezmení, nech už bude víťazom ktokoľvek. „Šaron je blázon a Barak – pozrite sa na tú kopu mŕtvych,“ hovorí Roni Dan, servírka v Tel Avive. Roni má v úmysle zájsť po skončení pracovného času do neďalekej školy a tam vhodiť do urny prázdny hlasovací lístok.
Baruch Hazen, stúpenec ultraortodoxnej sefardskej strany Šaas, tvrdil, že bol voliť Šarona preto, že mu to tak prikázal jeho duchovný vodca Ovadia Jusuf. „Urobím to, čo povie, a nekladiem si žiadne otázky,“ hovorí. V osade Bat Jam manželia – ruskí emigranti – Irina a Alex Litušiovci volili každý inak – Irina Baraka a jej manžel Šarona. „Moj manžel chce poriadok a ja chcem mier,“ hovorí Irina.
Veterán izraelských vojen, 70-ročný Martin Rosen tvrdí, že na výsledku volieb vlastne vôbec nezáleží. „Je to jedno, kto vyhrá. Konfrontácie budú pokračovať. Pokračujú už 52 rokov. Vždy sme bojovali s Arabmi,“ tvrdí pre agentúru AFP. (kl)