
Ronald Reagan s maželkou Nancy na oslave svojich 82. narodením. Bývalý americký prezident sa včera dožil okrúhlych 90 rokov. FOTO – REUTERS
a George Schultz, spýtal sa údajne svojej manželky Nancy, kto je ten muž. Po nedávnej operácii bedrového kĺbu však Nancy povedala moderátorovi CNN Larrymu Kingovi: „Ronnie vyzerá dobre…“
Ronnieho sny
Bol vždy pyšný na svoju telesnú konštrukciu. Ešte pred šiestimi rokmi nielenže jazdil na ranči v Santa Barbare na koni v kovbojskom obleku, ale rúbal drevo, čo bol vo vyššom veku jeho najobľúbenejší spôsob udržovania kondičky. Už na Eureka College v Peorii v štáte Illinois – to bolo nazaj veľmi dávno, v roku 1928 – bol Reagan najtalentovanejším hráčom amerického futbalu. A to práve vďaka fyzickej sile a výške.
Akoby sa všetko v jeho živote odvíjalo práve od fyzického vzhľadu, hlbokého hlasu a autoritatívneho pohľadu. Vždy bol medzi najlepšími. V náročných predmetoch nijako nevynikal, ale pri tabuli sa vždy vedel zo všetkého slovne vysekať. Bol chlapcom a mužom, ktorý neustále sníval. Najskôr taký obyčajný chlapčenský sen o dobrodružstve. Neskôr, ako zrelý muž, sníval veľký sen o silnej a nezdolateľnej Amerike.
Dieťa šťasteny
Ronnie pochádzal z rodiny predavača obuvi. Jeho matka ho naučila denne čítať Bibliu. Prešiel mnohými zamestnaniami: bol futbalistom, plavčíkom, umývačom riadu, rozhlasovým reportérom a skôr než vstúpil do politiky, aj hollywoodským hercom. Aj keď nie veľmi slávnym. Práve kariéra v Hollywoode mu však pomohla k zoznámeniu s mimoriadne cieľavedomou herečkou Nancy Davisovou, ktorá sa stala jeho druhou manželkou, a tiež k vstupu do politiky.
Do značnej miery bol dieťaťom šťasteny. Vždy si ho niekto všimol. Keď sa po druhej svetovej vojne jeho filmová kariéra končila, ktosi ho navrhol za šéfa Výboru filmových hercov. Ak nerátame funkciu predsedu študentského krúžku na Eureka College, išlo o prvý významnejší post. Držal sa ho celých šesť rokov a táto funkcia mu pomohla pochopiť, kam patrí.
Z demokrata
republikánom
Najskôr bol demokratom, ale v rokoch 1952 až 1956 už podporoval v kandidatúre na prezidenta bývalého hrdinu druhej svetovej vojny generála Dwighta Eisenhowera. Ten kandidoval za Republikánsku stranu.
„Raz za mnou prišli akýsi vážne sa tváriaci muži a povedali mi, aby som kandidoval na guvernéra Kalifornie,“ píše vo svojich pamätiach nazvaných An American Life. Nedokázal povedať nie. V roku 1966 zvíťazil nad obávaným demokratom Edmundom Brownom a o štyri roky neskôr víťazstvo zopakoval.
Sila televízie
Kam ďalej? Iba do Washingtonu! Vtedajšia stará republikánska garda pochopila že Ronald Reagan nie je bežný muž. Produkt – teda program Republikánskej strany – dokázal predať najlepšie. Ronald Reagan bol prvým americkým politikom, ktorý si naplno uvedomil silu televízie. Miliónom ľudí sa prihováral nekomplikovaným štýlom. „Keď sa s Reaganom rozprávate, niekedy si položíte otázku, ako mohol taký neintelektuálny muž dominovať v Kalifornii osem a vo Washingtone ďalších osem rokov. Ale aj keď jeho myslenie možno nazvať obyčajným, to, čo mu chýbalo na analytickosti, vyvažovala silne vyvinutá intuícia. Tá mu umožnila držať sa hlavných myšlienok a nestrácať sa v spleti najrozmanitejších súvislostí,“ povedal o Reaganovi bývalý minister zahraničia Henry Kissinger.
Veľký prezident
Reaganovi právom navždy prischlo oslovenie „veľký komunikátor“. „Tam na kopci vidím novú a veľkú Ameriku. Vidím ju ako sen. Poďme za týmto snom všetci,“ povedal počas predvolebnej prezidentskej kampane v roku 1980. A doslova rozmetal na kusy demokratického kandidáta a prezidenta Jimmyho Cartera.
A už v prvom období sa stal aj veľkým prezidentom. Keď ho postrelil pomätený atentátnik John Hinckley, ktorý dodnes sedí v psychiatrickej väznici, popularita mu ešte vyskočila.
O štyri roky zvíťazil znovu, aj napriek pokročilému veku 74 rokov. Reagan to jednoducho s Američanmi vedel. Napriek tomu, že ekonomika krívala a deficit federálneho rozpočtu neustále stúpal. Jemu skutočne stačilo, ak sa postavil pred televízne kamery. Američania ho počúvali.
Politický program, napájaný zdrojmi centristického konzervativizmu, spočíval v piatich základných bodoch: rodina, práca, komunita, sloboda, mier. S tým Reagan vystačil a s tým dokázal do značnej miery položiť na kolená aj najväčšieho protivníka: Sovietsky zväz, ktorý sám pomenoval „ríša diabla“. Keď ohlásil vojenský program Star Wars (Hviezdne vony), Moskva už nemala šancu. Tamojší šéfovia pochopili, že ďalšia súťaž vo vojenskej oblasti by položila červenú ríšu definitívne na kolená.
Reagan ponúkol Amerike úplne nový pohľad na svet. Jeho model dodnes nazývajú reaganizmom. Nie náhodou sa k nemu hlási aj terajší prezident George W. Bush.
Dlhé, dlhé goodbye
Ronnie si v deň svojich deväťdesiatín bohužiaľ nepamätá, že raz, nie tak dávno, bol namocnejším mužom planéty. „To, čo sa deje s mojím Ronniem, je jeho dlhé, dlhé goodbye,“ dodáva Nancy. Manželka, ktorú nazýval „moja milovaná prvá dáma“.
MICHAL HAVRAN