ŽENEVA – Postrachom pre deti v najbohatších krajinách sveta už nie sú choroby. Najväčším zabijakom našich potomkov sa stali zranenia. Zranenia všetkých druhov a v tom najširšom ponímaní: od zneužívania a násilia po úrazy na bicykloch či pri požiaroch. Ročne z podobných dôvodov zomrie viac ako 20-tisíc detí mladších než 15 rokov. Vyplýva to z poslednej správy Detského fondu OSN (UNICEF).
Podľa talianskeho Innocenti research Center, ktoré štúdiu pre UNICEF vypracovalo, by sa prevenciou dalo ročne zabrániť smrti až v dvanásťtisíc takýchto prípadoch. Stačilo by, aby sa o bezpečnosť detí štáty postarali aspoň tak ako Švédsko, ktoré je podľa UNICEF najbezpečnejšie.
UNICEF skúmal štatistiky z rokov 1991 až 1995 v 29 krajinách, ktoré boli v tom čase členmi svetového klubu bohatých – Organizácie pre hospodársky rozvoj a spoluprácu (OECD). V správe sa preto priamo nehovorí o Slovensku, ktoré sa stalo členom OECD až minulý rok.
Slovensko však neobišli. Súčasťou štúdie je aj porovnanie s krajinami, ktoré sa uchádzajú o členstvo v Európskej únii. Z kandidátskych krajín je na tom najlepšie Maďarsko, druhé najbezpečnejšie pre deti je Slovinsko a tretie Slovensko. Až za nami sú Česi a Poliaci a dokonca aj jedna členská krajina EÚ – Portugalsko.
Smrteľné zranenia sa deťom najviac vyhýbajú vo Švédsku, Veľkej Británii, v Taliansku a Holandsku. Vo Švédsku zomrie na následky zranení päť zo stotisíc detí. Najhoršie je na tom Južná Kórea, kde z rovnakého počtu príde o život až 26 detí. Za posledné štvrťstoročie sa situácia najviac zlepšila v Nemecku. V roku 1975 bolo na 23. mieste, dnes je na 10. Situácia sa však zlepšuje vo všetkých rozvinutých krajinách. Od roku 1970 sa počet obetí medzi deťmi znížil o polovicu.
Dopravné nehody majú na svedomí najviac zo všetkých detských úmrtí pri nehodách, až 41 percent. Podľa štúdie však väčšina obetí nesedela v aute. Deti sú ohrozenejšie v pozícii chodca a bicyklistu. Pätnásť percent detí sa utopilo, len o percento menej sa stalo obeťou násilia.
V horšej situácii sú chlapci. Oproti dievčatám je pravdepodobnosť, že podľahnú zraneniu, o 70 percent vyššia.
Oproti rozvojovým krajinám sú na tom deti v prvej tridsiatke sveta ešte stále veľmi dobre. UNICEF predpokladá, že v rozvojových krajinách ročne zomrie na následky zranení až milión detí. Len v Afrike zahynie pri dopravných nehodách až päťkrát viac detí ako v krajinách Európskej únie. A to aj napriek výrazne menej rozšírenej automobilovej doprave. (kos)