
Výjav, ktorý zmenil politickú scénu a spustil lavínu korupčných škandálov v Peru: bývalý šéf tajných služieb Vladimiro Montesinos odovzdáva kongresmanovi úplatok. FOTO - REUTERS
„Dnešné Peru už nežije spomienkami na Fujimoriho éru, ale videokazetami,“ píše peruánsky denník La República o videozáznamoch, ktoré počas 10 rokov prezidentovania Alberta Fujimoriho nahral jeho najvernejší spolupracovník - šéf spravodajskej služby SIN (Servicio de Inteligencia Nacional) Vladimiro Montesinos. „Iba farári sa celej afére vyhli,“ dodáva La República v článku, v ktorom uverejnila anketu dôveryhodnosti miestnych inštitúcií.
Z nich sa cirkev teší najväčšej dôvere 24 percent respondentov. Politickým stranám nedôveruje ani 10 percent obyvateľstva tejto andskej krajiny.
Kandidáti na post prezidenta na tom nie sú o nič lepšie. Takmer 47 percent je presvedčených, že exprezident Alan García, ktorému podpora v prieskumoch verejnej mienky úspešne rastie, nie je „korupčne čistý“. Ďalších sedem percent Peruáncov si zase myslí, že aj opozičný vodca Alejandro Toledo je skorumpovaný ako všetci ostatní. Na videozáznamoch, ktoré raketovo zvýšili sledovanosť spravodajských relácií, sa objavuje čoraz viac známych osobností, ministrov, podnikateľov, novinárov, armádnych predstaviteľov. Záznamy okrem korupcie dokumentujú aj sexuálne dobrodružstvá najvplyvnejších osobností. Montesinos ich využíval pri kontrole spravodajských služieb a politickej scény.
Koncom minulého roku zhabali v Montesinosovej kancelárii viac ako 2400 videokaziet. Po zverejnení prvej z nich, na ktorej Montesinos predával úplatok kongresmanovi, rezignoval Fujimori aj Montesinos. Zatiaľ čo Fujimori je v japonskom exile, miesto pobytu Montesinosa je zahalené tajomstvom. Hovorí sa, že sa nachádza v Kostarike, pričom tvár mu už údajne zmenil istý venezuelský plastický chirurg.
Niektorí však tvrdia, že bývalý šéf SIN aj naďalej poťahuje za nitky, šíri falošné informácie a ovplyvňuje volebnú kampaň. Videozáznamy už viedli k zatknutiu ôsmich generálov, jedného exministra, dvoch prokurátorov a jedného starostu.
Z najchúlostivejších 700 videokaziet videli vyšetrovatelia zatiaľ iba desať percent, pretože Montesinos ich zakódoval. No aj tie stačili na to, aby Montesinosova manželka Trinidad Becerra skončila v domácom väzení a jeho dcéra Silvana za mrežami.
Alejandro Toledo už svojich voličov pripravil, že ho jeden záber zachytáva pod vplyvom drog v kompromitujúcej situácii so ženou, ktorá nie je jeho vlastnou. Toledo tvrdí, že bol natočený, keď ho spravodajská služba uniesla. Jediný kandidát, ktorý nie je nervózny, je Alan García, pretože nebol deväť rokov v krajine. Bývalý prezident žil za vlády Fujimoriho v zahraničí, no ešte pred odchodom sa stihol „presláviť“ korupčnými škandálmi. Tie však vtedy nemal kto zaznamenať na videokameru. (taa)